151 Pas uit den wilde aangevoerde paarden zullen voor rijtuigen, een wit hek, enz. ongelooflijke zijsprongen maken, en meermalen op korten afstand van geweer- of kanonvuur rustig blijven; opmerke lijk vooral bij Macassaren. Tot verbetering van het paardenras wordt in Indië niets gedaan, terwijl het te vroege gebruik der paarden daarop een zeer nadeeli- gen invloed uitoefent.' Ook door den inlander van de oostelijke eilanden, waarvan Sandelhout alleen jaarlijks 12 a 1100 paarden en meer aan Java levert, wordt volstrekt geen acht geslagen op eene veredeling van het paardenras. Van daar die groote hoeveelheid bonte paarden, welke men aantreft, en die bepaald tot de slechtste behooren; hunne witte hoeven zijn onderhevig aan hoornspleten, af brokkeling van den hoorn wand en aandoening van den vleeschwand, waardoor kreupelheid wordt veroorzaakt. Met recht koopt men in Nederland deze gemengde kleuren met aan bij rijks remonten. Hier is men er toe verplicht, bij gebrek aan anderen. Het is echter zeer weuschelijk, dat er spoedig eenige pogingen op grooten schaal gedaan worden, om het paardenras in den Indischen archipel in zich-zelf te veredelen. Eene zorgvuldige paring van schoone individuen zal, zooals reeds meermalen door de ondervinding bewezen isde beste resultaten leveren. En waar vindt men daartoe beter gelegenheid dan in Indie. Uit stekend geschikt terrein is er in overvloedzoowel op Java als Sumatra en alle oostelijk gelegen eilanden, welke bovendien (behalve Bali) het voorrecht hebben, bevrijd te zijn van verscheurend gedierte. Celebes o. a., dat toch al zulk een geschikt paardenras bezit, zou daartoe meer dan eene uitnemende gelegenheid aanbieden. En wil men uitsluitend zich tot Java bepalen, dan heeft menig particulier het bewijs reeds geleverd, dat eene kruising van verschillende Indi sche paardenrassen de beste resultaten gaf. Algemeen heerschende ziekten der paarden op Java zijn de kwade droes en worm, waardoor honderden, niettegenstaande alle voorzorgs maatregelen en de beste verzorging, te gronde gaan. Op Sandelhout en omliggende eilanden zijn die ziekten onbekend, terwijl zij helaas! na de laatste Bonische expeditie ook nu op Ce lebes hare slachtoffers eischeu. Hoewel de symptomen dezer kwalen niets buitengewoons opleve-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 158