153 deed aan het hem door dien officier gedane verzoek en dat zieke paard, als gevaarlijk op den publieken weg, in verzekerde bewaring nam. Doch ziet, men had zich vergrepen. Zoodra de regent verneemt, dat zijn staatsiepaard door de policie is aangehouden, en dat wel op verzoek van slechts een luitenant, begeeft hij zich naar den resident van Soerabaja, beklaagt zich over de beleediging hem aangedaan, door hem zijn hoogste goed te ontnemen de brutaliteit èn van dien luitenant èn van de policie ging alle perken te buiten, door zulk een daad aan hem te plegen, aan hem, het hoofd der inland- sche bevolking, den officiëelen broeder van den resident. Begaan met het lot van den armen man, ontbiedt de resident onmiddellijk den assistent-resident (het hoofd) voor de policie te Soerabaja, slingert hem eenige verwijten naar het hoofd van onpo litieke handelingen enz., en gelast hem, op staanden voet het paard aan den regent terug te geven. Eenige dagen later was 't dier dood. Nooit is over deze zaak, die reeds verscheiden jaren geleden is, iets meer gehoordde assistent-resident en de schout moesten het bezurenen den luitenant ja, dien liet men vrij men begreep weldat er onwettig en onbillijk was gehandeld. Doch de regent, dien hij meermalen ontmoettegroette hem nooit meeren bij een paar groote officiëele partijen, door den regent aan het voornaamste publiek van Soerabaja gegevenbij welke gelegenheid alle officieren van het garnizoen zonder uitzondering, waren geïnviteerdontving die ondeugende luite nant alléén geene invitatie. Sommige Javanen, en ook Europeanen, beweren kwaden droes met inlandsche medicijnen te kunnen genezen, doch deze lieden weten niet wat kwade droes is, en hebben in die gevallen paarden met goedaardigen droes onder behandeling gehad. Ook strooien sommi gen die geruchten uit om een goeden naam te verkrijgen en te speculeeren op den zak van het publiek, terwijl zij zeer goed van hunne onmacht bij kwaden droes overtuigd zijn. De empirische geneeswijze, gepaard met het bijgeloof van den Javaan en halfbloed -Europeaanis in Indië, zoowel op menschen als dieren, in nog hoogeren graad ontwikkeld dan in Europa, en meermalen bepaald bespottelijk. Onder de voorboden van kwaden droes en worm belmoren dikwijls de volgende verschijnselen: lu. zwellingen onder den buik en der beenen, alsmede ongevoelige opzettingen op de ribben

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 160