155 vele paarden eten bij aankomst op Java dit hun onbekende voedsel niet, doch padie, met haksel van gras vermengd, leeren zij na een paar keer spoedig als eene lekkernij kennen. Versnaperingen, als'suikerriet en pisang, moet men ze in den regel eerst geschild in den mond stoppen om haar te laten gebruikendjagong of turksche tarwe, welke het hoofdvoedsel van de bevolking op de oostelijk van Java gelegen eilanden uitmaakt, wordt daarentegen bij overvioedigen oogst meermalen aldaar aan de paarden toegediend, en is werkelijk een der beste korenvoeders voor die dieren. Op Java voedert men het geheele jaar door padie en gaba (padie zonder stroo) envooral bij burgersveel geweekte padie en natte dedak (afval van gepelde padie). Voor bedriegerijen in den paardenhandelzooals die in Europa plaats hebben, behoeft men in Indië minder te vreezenniet dat de Inlander er zich een gewetenzaak van zoude makenintegendeel. Doch hij is in die kunst nog onbekend, van daar dat het aaukoopen van paarden alhier gemakkelijker is dan in Europaook heeft het Indische paard in den regel goede beenenspatten en gallen zijn zeldzaam heden. Evenals in Europa vindt men ook op Java personen, die zich door den paardenhandel een bestaan verschaften en dan ook niet van kennis in dat vak misdeeld zijn. Doch paardenmarkten heeft men hier niet, wel zoogenaamde paard en venduties op de hoofdplaatsen van Java. Door Arabieren worden alsdan scheepsladingen van 100 150 en meer zoogenaamde overwalsche paarden aangevoerd en, door tusschen- komst van het vendudepartement, publiek bij opbod geveild. Deze arabische kooplieden vertrekken tegen het einde van den westmoesson per zeilschip naar de oostelijk gelegen eilanden, en kee- ren met het doorkomen der oostelijke winden van daar terug. Hunne positie als Arabier schenkt hun bij de Mohamedaansche bevolking dier eilanden een bijzonder voorrecht; en, volkomen bekend met hare gewoonten en begrippenen eene uitnemende kennis van paar den bezittende, zoo behalen zij met dien handel groote voordeelen. Deze is echter niet anders als een ruilhandelwaarbij de meest gewilde artikelen zijn: olifantstanden, glas-koralen, koperdraad, wit en ge kleurd katoen, sarongs en andere inlandsche kleedingstukkenrijks daalders, spaansche matten (zilveren muntstukken) en ducaten, kap en andere messen. De olifantstanden moeten geel of bruin zijn: de

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 162