156 eene prefereert de eerste, de andere de laatste; terwijl het goud geld eene schoone heldere kleur moet hebben. Tengevolge van daartoe gedane voorstellen werd in 1860, zoo ook een tiental jaren vroeger, eene commissie door het departement van oorlog afgevaardigd naar Sandelhout, om aldaar voor het rijk eenige paarden aan te koopen. De commissie, in 1860 derwaarts den IS111211 Maart van Soerabaja per barkschip Pictura vertrokken, arriveerde den lsten April te Sandelhout en retourneerde den 28sten Juni daar aanvolgende, na eene reis van elf dagen, te Soerabaja. Zij had aan ruilgoederen medegenomen: eenige olifantstanden, ducaten, bokons van verschillende grootte, rood en wit katoen, stukken chits, golloks, parangs, drie vaten met boslemmer messen, koperdraad van verschil lende dikte, sarongs, slendangs, tjindés en 5 kisten glas-koralen. De uitkomsten van den toen genomen proef, om zich op die wijze paarden te verschaffenzijn niet groot geweest. Die commissie bracht mede een transport van 73 paarden, die gemiddeld aan het rijk f 500 het stuk kostten. De commissie bestond uit 1 ritmeester der kavallerie, 1 luitenant der artillerie en 1 paardenarts, terwijl haar waren toegevoegd 1 wachtmeester, 2 korporaals, 5 Europesche en 10 inlandsche kaval- leristen. Zij had, tengevolge van slechte ligging van het niet ver van het strand opgeslagen kampement, slechte voeding, miasmatische uitwa semingen en de kentering met vele ziekten te worstelen; geen enkel persoon werd door de hevige koortsen gespaard; alleen de 10 inland sche kavalleristendie beter' tegen het klimaat bestand waren en de meeste werkzaamheden aan anderen overlieten, zijn weinig ongesteld geweest. Tan de 11 Europeanen overleden te Sandelhout 5 man; de anderen kwamen doodziek te Soerabaja aan. Hadde men zich meer in het hooge en bergachtige binnenland kunnen vestigen, dan zoude de gezondheidstoestand waarschijnlijk beter zijn geweest; doch dit was aau bezwaren onderhevig, daar San delhout, evenals al de andere eilanden bij eene tropische, weelderige natuur, toch een zeer onherbergzaam oord blijft voor meer beschaafde personen, en men zooveel mogelijk in de nabijheid van het schip moest blijven. In 1870 vertrok nogmaals eene commissie, en wel per mailstoomer, naar Sandelhout tot het aankoopen van paarden. Voor gemiddeld f 160 per stuk liet zij zich aldaar uitgezochte paarden leveren, waardoor zij reusseerde in twee maanden tijds een tachtigtal schoone

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 163