160 bepaald hoog. En wanneer men enkel en alleen paarden uitkiest, die boven de 4 voet zijndan zullen ook zeker velen niet te ver krijgen zijn, door de enorme sommen, welke particulieren daarvoor willen besteden. Het is geen zeldzaamheiddat bijzonder schoone en hooge paarden 400, 500 ja 600 gulden opbrengen. De behoefte aan paarden in een tropisch klimaat, waar alles zoo ver uit elkaar is gebouwd, is niet gering; wanneer overdag de zon nagenoeg loodrecht boveii het hoofd staat, is het alieggen van groote afstanden voor den mensch bezwarend en voor de gezondheid van den Europeaan bepaald nadeelig. Wie het dus eenigszins kan be kostigen houdt een rijpaard, bendie of rijtuig, terwijl tal van wa- geuverhuurderijen op de hoofdplaatsen in de behoeften van het pu bliek voorzien. Daarbij zijn de middelen van vervoer in Indië niet in dezelf de mate ontwikkeld als in Europa, Buiten Java is men altijd verplicht te paard te reizen, of in een vervelenden draagstoel of hangmat; op Java, waar men betere wegen heeft, geschiedt het vervoer, langs den grooten postweg en goede andere wegen, per voertuig, zoodat ook daardoor de behoefte aan paarden groot is. Van gouvernementswege zijn langs den geheelen grooten post weg om de 4 of 6 palen afstand, naarmate van de mindere of meer dere helling van den weg, stellen postpaarden gestatiouneerd voor brievenvervoer en in dienst reizende gouvernementsambtenarenter wijl tegen betaling ook de particulier ze kan erlangen. Behalve deze postpaarden behooren nog aan het rijk de paarden van het leger en, om andere civiele diensten niet te noemen, de paarden van de detachementen djajang-secar, in de meeste residen- tiën van Java aanwezig. Bovendien heeft men op Java de inl. kavallerie en halve bergbat- terijen van de prinsen Mangko Negoro te Soerakarta en Pakoe Alam te Djokdjocarta en, op Madura, de kavallerie van de vorsten van Madura en Sumanap. De aankoop van remonten voor het leger geschiedt op verschillende wijzen. Volgens het administratie-reglement bepaalt het departement van oorlog, op voordracht van de betrokken chefs, elk jaar het aantal aan te koopen paarden. Het bepaalde getal remonten wordt alsdan verkregen 1°. door de commissie van aankoop te Macassar.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 167