9 ia groote mate op te wekken. Zij zijn gegrond op sterke wrijving en op isoleeren, d. i. op het in aanraking brengen met slecht ge- leidbare lichamen, die de opgewekte El. niet kunnen afvoeren. De wrijvings-El. is de oudste uitvinding; bij de meest eenvoudige wrijving ziet men reeds eenige harer hierboven genoemde eigenschap pen bewaarheid. Wrijft men een pijp lak of harst met een kattenvel, dan trekt deze, aan het gewreven gedeelte, snippertjes papier aan. Houdt men de hand het menschelijk lichaam is zeer geleidend aan die pijp, dan vallen de snippertjes er weldra af; houdt men ze met een glazen handvat vast, dan behoudt de pijp gedurende ge- ruimen tijd de El. en houdt de papiersnippers vast. Men ziet hier aantrekking als gevolg van wrijvings-El., geleidbare en mingeleidbare lichamen. A an meer belang voor ons onderwerp is de dynamische of galva nische El. Deze heeft zijn naam gekregen van Galvani, die het eerst een andere El. dan de wrijvings-El. aantoonde. De EL, die wij tegenwoordig onder galvanische El. verstaanberust op schei kundige werking, die de uitvinder volstrekt niet beoogde. Deze toonde alleen het bestaan van dierlijke El., d. i. van El. in het lichaam der dieren aan. Bracht hij door een metalen draad, uit koper en zink bestaande, de zenuwen der rug met de spieren der dij van een kikvorschin aanraking, dan ontwaarde hij eene trekking der pooten, zooals wordt voortgebracht door de El. der wrijvings-El.-machines. In die theorie vond hij een bestrijder in "Volta, die de verschijn selen toeschreef niet aan de spierenaanraking, maar aan de metalen, die deze verbonden. Deze kwam tot de contact- of aanrakingstheo rie, en stelde de wet, dat twee ongelijksoortige lichamen, met el kander in aanraking gebracht, altijd electrisch worden, en wel het eene het andere el. Galvani verdedigde zijne stelling door aan te toonen, dat, zonder aanraking van eenige metalen, de el. samentrekking toch plaats vond, door op een glazen schijf de dij van een kikvorsch, voor zien van de lendenzenuw te plaatsenen daarnaast een tweede dij op dezelfde wijze toebereid. Door die zoodanig in aanraking te brengen, dat er zich op het aanrakingspunt niets dan zenuwachtige zelfstandigheden bevonden, toonde hij volkomen /'den eigen stroom van den kikvorsch" aan. Volta werkte ook zijne theorie uit, en stelde de volgende wetten; 1°. dat twee ongelijksoortige lichamen, met elkaar in verband

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 16