165 ten dit te eerder, daar zoodanige maatregel, ten opzichte van hst weduwen- en weezenfondsonzes inziens is gegrond op recht en bil lijkheid en een waardig vervolg op de aangehaalde order zou zijn. 28 December 1870. Jf. G. Een voorstel. Er heerscht thans in Indië een rustige rust; deze zoo dikwijls ten rechte of ten onrechte gebezigde phrase is op den tegenwoordigen toestand volkomen toepasselijk, in zooverre er thans geen sprake is van onlusten of opstanden van eenige betee- kenis; geene beduidende troepenmassa's worden er naar eenig ge deelte van den archipel gedirigeerdom een weerbarstig hoofd tot rede te brengen; geen verpletterende en verbrandende tusschenkomst onzer gewapende macht wordt vereischt. Wanneer men echter de Indische nieuwspapieren heeft gevolgd, dan zal men voorzeker wel met ons tot de conclusie zijn gekomendat die rust in de 2e afdeeling, en speciaal in de Vorstenlanden, zoo verbazend rustig niet is. Daar gaat men 's avonds te bed met een revolver of iets dergelijks, ten einde op het eerste alarm gewapend te zijn ter verdediging van goed en bloed. Daar wordt men niet zelden op hoogst onaangename wijze uit het rijk der droomen en phantasiën gewekt en gesleurd in dat der duisternis, waar roof en moorci aan de orde zijn. Schier in ieder n°. dier bladen leest men van inbraken bij dag en bij nacht, van aanrandingen op den open baren weg, van moorden op Europeanen zoowel als op inlanders gepleegd, in een woord, van de meest ondenkbare onveiligheid van personen en goederen in dat gedeelte van Java. Maar, zal men zeggener zijn toch ook daar overal langs den grooten weg wacht huisjes met wakers er in, er gaan toch ook daar steeds patrouilles langs die gardoes, er is toch ook daar een voldoend aantal politie oppassers, dus wordt er ook daar nog al iets voor de openbare vei ligheid gedaan. Het is waar, er zijn wachters, die door hun vervaarlijk werda- geschreeuw van hunne aanwezigheid doen blijkener gaan wel eens patrouilles rond, er zijn ook in de tweede afdeeling inlandsche po litieagenten of nu die wakers wel eens een oogenblikje gaan sla penof nu die patrouilles, wanneer zij onraad bespeuren, een klein eindje omrijden of wel van hunne aankomst bij tijds kennisgeven, durven wij niet te beslissenalleen is het eene waarheiddat het tegenwoordig in de Vorstenlanden hoogst onveilig is. Ieder staatsburger

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 172