166 heeft recht van het gouvernement, dat hem bestuurt, veiligheid te vergen voor zijn persoon en voor zijne goederendat gouvernement moet daarvoor de noodige maatregelen nemen, en niet alleen mis daden straffenmaar in de eerste plaats misdaden voortomen. De taak van het leger nu is, in oorlogstijd het keeren van vreemd geweld, in vredestijd het medewerken tot instandhouding der open bare rust en veiligheid binnenslands. Men zal het wel met ons eens zijn, dat thans die biunenlandsche rust en veiligheid hier in Indië niet voldoende verzekerd is; dat er ten spoedigste een einde aan dien toestand dient gemaakt te worden, en dat daartoe de hulp van het leger kanmag en moet ingeroepen worden. Het wapen, dat daartoe de meeste geschiktheid bezit, is voorzeker de kavallerie; ten eerste door hare groote beweegbaarheid, en ten tweede door hare samenstelling alleen uit Europeanen. De omstandigheid toch, dat onze meeste inlandsche soldaten in de Vorstenlanden of in midden-Java geworven zijn, maakt hen voor deze taak minder geschikt, vooral, daar zijvolgens ons planmeest tijds in kleine zelfstandige afdeelingen zullen moeten optreden. Het stationeeren van eenige detachementen kavallerie in het bin nenland, die door aanhoudende patrouilles den omtrek schoonhouden en observeeren, zoude reeds dadelijk ontzag inboezemen, wellicht vele misdaden voorkomen. Deze kavallerie, in verband met eene goed georganiseerde en goed betaalde geheime politie, die bij tijds van de voorgenomen plannen kennis geeft, zoude volgens onze bescheiden meening, zeer 'gunstige resultaten leverenmen denke slechts aan de gewichtige diensten, die de marechaussees in Nederland bewijzen. De kommandanten dier detachementen ontvangen bevelen van de civiele autoriteiten ter plaatsedaar deze door hare betrekking voorzeker het best kunnen beoordeelen waar de tegenwoordigheid van troepen het dringendst vereischt wordt. Gedurende den tijd dat deze diensten worden gepresteerd, dienen officieren en minderen eene zekere toelage te genieten, daar iedere dienst beloond moet worden, daar ieder arbeider vergoeding voor zijn arbeid verlangt. Misschien heb ik door dit voorstel het eergevoel van dat wapen aangetast//moeten wij voor politieagenten fungeerenzoo hoor ik reeds eenige kavalleristen verontwaardigd uitroepen, wilt gij ons gebruiken om dieven te arresteeren dat behoort in het geheel niet tot onzen werkkringvoor die diensten hebben wij ons niet verbonden! Maar bedenk wel, dat, buiten en behalve dat het wel

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 173