168 weinig tot handhaving der inwendige rust zou toebrengen, en hoofd zakelijk slechts zou strekken tot verbreking van den samenhang en het verband van den troep, tot vermindering zijner militaire waarde. De schoenmaker blijve bij zijn leest; daarom moet het leger niet de taak der politie overnemen, en daarom ook bepalen wij ons tot het bovenstaande. Gaarne geven wij ons gevoelen voor beter. Hen niéuw achterlaaclgeweersysteem, Soper. In het //Polytech- nisches Journal" van de maand Augustus jl. vindt men eene afbeelding van een nieuw achterlaadgeweer, systeem Soper, met eene beschrijving, die echter te kort en te weinig duidelijk en volledig isom ze hier geheel te kunnen overnemen. Wij zullen ons dus bepalen tot de vermelding der volgende wetenswaardigheden omtrent dit nieuwe wapen. Het geweer Soper is op eene tentoonstelling te Basingstoke, in tegenwoordigheid van een groot aantal officieren, door den heer War rick in ééne minuut zestig maal geladen en afgeschoten. De soliditeit van het wapen heeft eene verbazende proeve door staan met 200 gram buskruit en looden stoppen van 530 gram zwaarte; ook zijn gevulde patronen, die van achteren met eene zaag opengesneden waren, zoodat het gas vrij in het sluitmechanisme kon doordringen, uit dit wapen afgeschoten, en zulks zonder nadeel voor de werking van dat mechanisme. Yoorts heeft men het ge weer eerst 14< dagen in het water laten liggen en daarna 14 dagen blootgesteld aan den invloed van de November-temperatuur (in En geland)waarna het, zonder voorafgaande insmering met olie, en zonder de minste reiniging, herhaalde malen en met het meeste ge mak is afgevuurd geworden, nadat het nog eerst de gewone Woolwich zand-proeve met den besten uitslag had doorstaan. Indien al deze bijzonderheden juist zijn, dan moet het geweer Soper inderdaad het verschrikkelijkste handvuurwapen genoemd wor den, dat tot dusverre bekend is. Hen hoek over cle krijgswetenschap. Wij vestigen de aandacht der Indische officieren op het in 1859 uitgegeven werk van W. Rustow //De oorlog in zijn aard, middelen en doel. Een bevattelijk overzicht der krijgswetenschap in haren geheelen omvang." Dit werk is uit stekend vertaald door den heer de Eremery, zeer lezenswaard, en thans voor veel verminderden prijs bij onze uitgevers verkrijgbaar.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 175