17-2 regiment stond, dat hij wegens de groene uniformen aanvankelijk voor het gezochte regiment jagers aanzag. Toen hij zijne dwaling te laat inzag en terugkeeren wilde, ontving hij drie wonden, waarvan eené zeer gevaarlijke in de rechterborst. Hij had echter nog genoeg kracht om naar zijnen troep terug te keerenen werd van het slagveld naar Tandjong gebracht, alwaar hij verpleegd werd en tot na de overgave van Meester-Cornelis vertoefde. De engelsche generaal Gillespie zetteaan het hoofd van een escadron dragonders van het 22e, de vervolging tot aan het kamp van Meester- Cornelis voortdoch werd toen door het schrootvuur uit de verster kingen tot staan gebrachtwaarop hij zijne voorposten bij Struiswijk tot op 750 ellen van het versterkte kamp plaatste. Dit gevecht, waarbij de Engelschen 91 doodeu en gewonden haddenkostte den Eranschen onderscheidene officieren en 260 onderofficieren en manschappen. Ooggetuigen hebben verzekerddat de inlandsche troepen zich bij dit eerste gevecht met den vijand boven alle verwachting goed hebben gedragen. Het gedrag der boeginesche kanonniers en de krachtige aanval van de beide bataillons van het le regiment bewij zen zulks, en de brigadier Jauffret betuigt, dat hij, na door een ver blijf van 14 jaren in de kolonie geleerd te hebben hoe de malei- sche troepen aangevoerd moeten worden, ondervonden had: //tout ce que l'on en peut attendre lorsqu'ils attaquent, et tout ce qu'on //a a redouter lorsqu'ils sont attaqués. Dans le premier casje //les ai vu toujours opérer des prodiges, mais ils perdent tout //eet enthousiasme, sans lequel ils ne peuvent agir, si on les sou- //met a garder la defensive ou si on les contraint a des operations //longues, difficiles et combinées. Les coups hardis, inopinés et //adroitements amends sont les seuls qui convieunent'.a leur caractère." Ongelukkig kon men van alle officieren en europesche onderofficieren niet zooveel goeds zeggen, en had men bevonden, dat die zich eerder achterlijk hadden gehouden en hunne soldaten vooruit in Itet vuur wilden zenden, zonder zich aan hun hoofd te stellen. Daarbij kwam, dat, hoewel de kommandant der positie last had zich zoo lang mogelijk staande tê houden, evenwel tevens bepaald wasdat hij bij een stormaanval der Engelschen op Meester-Cornelis moest terugtrekkenen vermits deze bevelen overluid gegeven en alzoo bij de soldaten niet onbekend waren, verbeeldden de laatsten zich dat zij niets anders te doen hadden dan wat te schieten, om vervolgens af te trekken, hetgeen natuurlijk zeer ongunstig op hunne houding moest werken.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 179