10 gebrach t, op de plaats der aanraking eeue zekere kracht doen ont staandie een gedeelte der natuurlijke El. der lichamen scheidt, het eene 4- en het andere electrisch maakt, en de vereeniging dier opgehoopte El. belet; 2°. dat, als men beide ongelijksoortige lichamen bij elkander brengt, het algebraïsche verschil in hun el. toestand hetzelfde blijft, en gelijk is aan de kracht, die door de aanraking ontstaan is. Die kracht noemde hij electromotorische kracht. Aan deze was dus het verschil in spanning der lichamen gelijk. Die electromoto- rische kracht bleek echter bij alle zelfstandigheden niet dezelfde el. spanning te weeg te brengen. Hij verdeelde daarom de lichamen in goede en slechte electromotoren. De soort der ontwikkelde El. nu (-f- of hangt van den aard der in aanraking gebrachte zelfstandigheden af. Deze theorie gaf aanleiding tot de uitvinding van de zoogenaam de kolom van Volta, gewijzigd in den trogtoestel, de kolom van Wollaston, de Zambonische kolom enz., die'allen op het beginsel berusten, dat een el. stroom ontstaat, wanneer twee verschillende metalen op elkaar gelegd worden, of met elkaar in verbinding wor den gebracht, met of zonder tusschenstof (waarvoor men liefst een zuur of een met zuur doortrokken lapje bezigt). Men gebruikt meest voor die aanraking koper en zink; het uit einde der kolom, waar zich de El. ophoopt, heet positieve pool, dat waar de El. zich ophoopt, negatieve pool. Men mag aan nemen, dat de 4- pool aan die zijde ligt, waar zich het laatste zink (aan het koper of eenig ander metaal verbonden) bevindt. De contact-theorie werd spoedig aangevallen; men meende, dat de oxydatie de zinkplaten werden door het zuur of door de met zuur doortrokken lappen geoxydeerd de hoofdoorzaak was van de ontwikkeling der El. Deze nieuwe theorie werd op verschillende manieren bewezenen de El.door Volta zonder tusschenstof aan getoonddie dan uiterst gering was, toegeschreven aan de chemi sche werking, voortvloeiende uit de uitwaseming der hand en de zuurstof der lucht. En nu stelde men de volgende wetten 1°. Bij de verbinding van zuurstof met een ander lichaam (het geen niets als een verbranding is) ontvangt de zuurstof de 4-, de brandstof de El. 2°. Bij verbinding van eene zuur met -eene basis of met een me taal ontvangt het zuur de 4-, de basis de El.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 17