173 De brigadier Lützow, destijds een man van 53 jaar, met een goed militair voorkomen, die bij vroegere gelegenheden onderscheidene blijken van moed en beleid gegeven hadbij het leger zeer gezien was, en bij deze gelegenheid een paard onder zich gedood zag en een schot tegen het gevest van zijn sabel ontving, was zoo ontevreden met het door den generaal Jumel gehouden gedrag, dat hij zich niet onthouden kon die ontevredenheid in de sterkste bewoordingen open lijk op het plein te Meester-Coruelis aan den generaal Jansseus te kennen te gevenhij moet zelfs zijne afkeuring van het gedrag van dèn generaal Jumel schriftelijk aan Jansseus voorgehouden en daar bij tevens aangegeven hebbenwat er zijns inziens tot behoud der kolonie moest worden gedaan. De overwinning, door de Engelschen behaald, was in vele opzichten voor hen belangrijk, want behalve dat zij in de magazijnen en tuig huizen van Weltevreden drie honderd stukken geschut en een grooten voorraad oorlogsmateriëel vonden, werden zij daardoor in staat ge steld hunne troepen aau den ongezonden invloed van het klimaat Van Batavia te onttrekken, en in het meer gezonde kantonnement van Weltevreden te legeren. Evenwel vermeende Sir S. Auchmuty, de engelsche opperbevelhebber, dat hij de positie van Meester- Cornelis niet zoo gemakkelijk zou kunnen nemen, en nam hij zijne maatregelen dienovereenkomstig. Hij verliet de positie bij Tjilin- tjing en deed te Batavia zelf een belang:-.;k belegeringspark ont schepen terwijl lord Minto proclamaties uitvaardigde, waardoor hij trachtte, de bevolking op zijne hand te krijgen, en Jansseus verder eene sommatie tot overgave toezondwaarop de laatste echter een waardig weigerend antwoord gaf. Het fransche leger was nu geheel in de stelling te Meester-Coruelis geconcentreerd; het 3e regiment, dat te Poeloegadong gelegen had> was teruggeroepen en vervangen door een detachement onder de orders van den luitenant-kolonel, adjoint van den generalen staf, von Thiel, hetwelk, aanvankelijk 2 kompagniën infanterie, 2 stukken rijdende artillerie en 25 kavalleristen sterk, nadat de Engelschen Tjilintjing verlieten, op 25 kavalleristen teruggebracht werd. Het hoofdkwartier werd van Kampong Malajoe naar het huis binnen het retranchement, vroegerdoor Daendels bewoond, overgebracht. Den 10den Augustus regelde Janssens de waarneming van het hoogste De Hertog van Saven-Weimar verhaalt in zijn Pre'cis etc. dat Jumelde inland- sche soldaten aan willende vuren, hun, door onbekendheid niet de maleische taal zou toegeroepen hebben lari lari."

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 180