176 verklaring van den kommandant der artillerie bij een terugtocht niet zonder gevaar voor verlies uer stukken overgetrokken kon worden, besloot Schultze eerst de goedkeuring van den generaal-en-chef te vragen, om die 'coupure te dichten of de taluds daarvan afte graven. Toen hij echter 's avonds bij den generaal Jumel met dit voorstel aankwam en hem van zijne handeling kennis gaf, vond deze goed, te gelasten, de beide reeds vooruitgebrachte stukken terstond weder vlak achter het huis Kampong Malajoe te plaatsenhet piket kavallerie in de laan terug te trekken en het bataillon jagers dicht bij de brug van Kampong Malajoe te plaatsen. Een blik op het schetskaartje zal echter dadelijk overtuigen, hoe goed de door Schultze gekozen stelling was, terwijl het bepaalde nut daarvan blijkt, als men nagaatdat zich op den weg van Matraman hoogten bevondenvan waar men het retranchement van zeer Dabij kou zien en zelfs de manschappen van de borstweringen van onderscheiden batterijen kon wegschieten. Daarentegen was de stelling voor den verdediger vol strekt niet gevaarlijk, omdat de aldaar opgestelde troepen door het vuur der batterijen tegen afsnijden gevrijwaard waren en altijd ge makkelijk konden terugtrekken binnen het retranchement, alwaar de vijand, bij eene goede verdediging van de brug van Kampong Malajoe, hen niet licht zou volgen. De generaal Jumel zag dit alles echter niet in en gaf zelfs den 108™ Augustus last om de brug van Kam pong Malajoe aftebranden, waardoor alle gemeenschap met de overzijde der rivier en alle gelegenheid om naar dien kant uitvallen te doen werd benomen. Later is die brug echter weder daargesteld en bewees, zoo als men zien zal, goede diensten. Onbekendheid met het terrein en overschatting der fransche macht waren waarschijnlijk oorzaak, dat de Engelschen geen gebruik gemaakt hebben van al deze fouten der Franschenwelke misschien weder eenigermate ontsproten uit de onwetendheid der laatstgenoemden om trent de bewegingen en de sterkte van het engelsehe leger, en uit de onbepaalde en dikwerf strijdige inlichtingenwelke men daar omtrent, meereudeels van inlanders, verkreeg. Het beste, wat de Franschen in de gegeven omstandigheden hadden kunnen doenwaste trachten, door eenige krachtige uitvallen den vijand naar het ongezonde zeestrand terug te drijvendoch hoewel hierover, zoowel in het hoofdkwartier als in het kampementmenig vuldige discussiën gehouden werden, vreesde echter de generaal Jans- sens steeds daardoor de zaak in eens op het spel te zettenen alzoo

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 183