182 Deze aanval, welke dus reeds begonueu was vóór dat de order tot retraite ontvangen kon worden, werd met zeer veel levendigheid ondernomen en gelukte aanvankelijk. In een oogenblik had Le Bon zich van een groot gedeelte der vijandelijke batterijen meester gemaakt en het bataillon, dat ze bezet hield, geheel op de vlucht geslagen. Weldra echter bemerkte de vijand de zwakte van het korps dat. hem in de linkerflank aanviel, waarop het gevluchte bataillon Engel- schen zich spoedig weder verzamelde, en Le Bon genoodzaakt werd tot den terugtocht, die hij gelukkig nog tijdig genoeg ondernam om ze in goede orde te kunnen volbrengen. Door gebrek aan pennen was hij echter niet eens in staat geweest, het vijandelijk geschut te vernagelen. Gelijktijdig met den aanval in de linkerflank waren ook de 100 man in front opgerukt en de vijandelijke werken op een pistoolschot genaderddoch zich bij den terugtocht van Le Bon niet sterk ge noeg gevoelende tot eenen aanval tegen de Engelschendie steeds meer en meer troepen naar hunne werken deden oprukken, moesten zij onverrichter zake terugkeeren. Aan de koloune van Vollenhoven werd nu order gezonden om ook terug te trekken. De uitval was dus geheel en al mislukt, en de vijand bewees zulks, door reeds om 7 uur, kort nadat de Eranschen teruggetrok ken waren, uit zijne batterijen, welke in den nacht van den 21stea op den 22sten nagenoeg voltooid waren, met 6 of 8 stukken en eenige mortieren liet vuur op het retranchemeiit te openen. Dit duurde tot omstreeks 11 uur, toen het door het vuur der fransche artillerie, uit het voorfront van het retranchemeiittot zwijgen werd gebracht. Aldus eindigde, een uitval die, wanneer men zich aan het oor spronkelijk plan had gehouden, met grond veel voordeel had mogen beloven, terwijl het kinderspel, dat men thans vertoond had, zoo belachelijk was, dat onderscheidene engeische officieren later schertsen de!' wijze gevraagd hebben, wat de Eranschen denll&steI1 toch eigenlijk in hunne werken kwamen doen. Het is echter treurig, dat dit kinderspel den Eranschen 9 dooden en 16 gewonden kostte en dat, zooals Jauflret verzekert, het daar door veroorzaakte verlies der Engelschen nog veel grooter was. De levendige aanval en de ordelijke terugtocht der koloune Le^ Bon. hadden echter de 'denkbeelden van Jumel omtrent de geringe"* waarde der javaansche soldaten weder overtuigend gelogenstraft. Wordt vervolgd.)

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 189