11 3°. Bij ontledingen zijn de ei. werkingen de omgekeerde van die bij de verbindingen. 4°. Bij dubbele ontledingen wordt het evenwicht der el. krach ten niet verstoord. Die wetten werden toegelicht op de volgende eenvoudige wijze men nam een element, d. i. een bak met verdund zwavelzuur, half gevuld, waarin men een plaat zink en een plaat koper plaatste. Dit zuur tast het zink aan, het koper niet. Er ontstaat eene scheikundige werking tusschen het zink, het zwavelzuur en het wa ter van dit laatste, en hierdoor nu wordt het zink het water -t- electrisch. Het koper blijft hierbij buiten werking, maar, een goede geleider zijnde, neemt het de -f- El. van het water over. Yereenigt men nu de beide metalen met een koperdraad, dan ontstaat er een el. stroom, die snel door den draad, het zink, het vocht, het koper en den draad heenloopt, en waarvan de pool aan het onaangetaste me taal, de pool aan het ontbonden metaal ligt. Als algemeene regel kan men aangevendat de - pool overeenkomt met het werkzame, de -f- pool met het werklooze metaal. De proef werd met verscheidene elementen verscheidene pla ten paren in bakken geplaatst herhaald. Er deed zich bij die proeven een bezwaar op. De stroom werd al zwakker, en hield eindelijk geheel op. De oorzaak van dit verschijnsel was zeer eenvoudig. Er ontstond een tegenstroom, en de scheikundige werking moest op het laatst ophouden, daar het zwa velzuur, naarmate het zich met het zink verbond, geneutraliseerd werd, zoodat de stroom natuurlijk werd uitgeput. Ook de verzwakking door tegen- of secundaire stroomen is ge makkelijk te verklaren. De stroom, die van het zink naar het ko per gaat, ontbindt het water en liet ontstane zwavelzure zink (stroo men ontstaan door scheikundige werking; scheikundige verbindingen worden door el. stroomen ontbonden) en nu slaat er op het koper, waarheen de stroom loopt, niet alleen een laag zink neêr, die al dikker wordt, maar ook bellen waterstof, die geruimen tijd aan het koper blijven hangen. Dit heeft twee nadeelen: de zinkaanzetsels doen een stroom in tegengestelde richting ontstaan die den hoofd stroom verzwakt, en de bellen waterstof, die niet geleidhaar zijn beletten, dat de El. van liet water op liet, koper overgaat. Beide oorzaken verzwakken den stroom. So:ns gebruikt men platinaplatenom den stroom in een oplos-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 18