184 De elasticiteitsgrens is ongeveer 200 pond, en de grens van weerstand tegen het breken ongeveer 500 pond. De weerstanddien de draad aan den stroom biedt, hangt af van de geleidbaarheid van het onbewerkte metaalhoe minder geleidbaar het ijzer is, des te meer zal het gegloeid galvanisch ijzer dit zijn, en deze geleidbaarheid neemt- toe, naarmate men den draad dun ner of langer maakt. Als eenheid van weerstand aan den el. stroom neemt menvoor alle draadsoorten, een draad van een mijl lengte. Voor het gebruik bij de militaire telegrafie heeft deze draad weder twee groote nadeelen. Hij is n.l. te stijf en te zwaar; daarom neme men liever een koperdraad van 1.6 streep middellijn, waarvan een mijl ODgeveer 22.1 pond weegt en f 50 kost. Deze draad is zeer geleidbaar en vrij licht; het nadeel er van is, dat hij bij trekking spoedig breekt, en dus zeer voorzichtig gelegd moet worden. Door bekwame werklieden kan hij echter zeer goed op zeer groote afstan den gebruikt worden. Men bezigt die draden dan ook voor de hangende lijnendie echter zoo min mogelijk moeten aangewend wordenalleen moeten zij de kabels vervangen, die echter, om snel te kunnen manoeuvree ren, altijd zoo mogelijk in het begin moeten gelegd, en alleen door opgehangen lijnen vervangen wordenals de voorraad aan kabels dreigt uitgeput te raken, en de lijn gedurende eeuigen tijd zal moeten blijven bestaan. Het stellen van opgehangen lijnen zal altijd te veel werkvolk en materialen vereischen. Men zal dat op dergelijke wijze moeten vol voeren, als bij de civiele telegrafie langs spoorwegen enz. gedaan wordt. Xeemt men nu het gunstigste gevaldat men den draad aan boomen of huizen bevestigen kan, en dat die gedurende den geheeleu weg voorhanden zijn, dan zal men nog altijd op alle aanrakings punten den draad moeten isoleeren. Dat men een gewonen draad op den grond kan leggenzal zich alleen maar bij groote droogte in tropische gewesten voordoen, en dan staat men er elk oogenblik aan bloot, dat bij plotselinge re gens de gemeenschap verbroken wordt. De porseleinen klokken,, bij het isoleeren der lijn, aan de palen, waaraan zij bevestigd wordt, bij den civielen dienst in gebruik, zijn te velde te zwaarmen gebruikt dan kleine lichte isolators van caoutchouc, bestaande uit een hollen halven bol, waarop een hol cilindertje geplaatst is, waardoor de draad heenloopt.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 191