185 Men bevestigt nu, bij het ophangen der lijn, ijzeren spijkers, aan het uiteinde van een haak voorzienin de boomen of huizenen bevestigt den isolator vau caoutchouc op de punt van den haak. Maaren dit is het meest waarschijnlijke gevalmist men die terreinvoorwerpendan moet men zelf voor palen of iets dergelijks zorgen. Men nam in Prankrijk daarvoor, daar natuurlijk de palen, bij den civielen dienst in gebruik, veel te zwaar waren om vervoerd te worden, lichte ijzeren staken van 4 el lengte, en waarvan er met gemak 200 op een treinwagen kunnen geladen worden. Deze, die men lansen noemt, zijn van boven van een staafje voorzien, dat in een verdikking eindigt, waarop men den isolator wringt, over wel ken dan de draad met een paar slagen gewrongen wordt. Men steekt die lans met zijn punt ongeveer 40 duim in den grond, waarin zij met houten piketpaaltjes wordt vastgezet; in hoeken of op plaatsen, waar zij aan een dubbele trekking is blootgesteld, bijv. op een drie sprong der weg, bevestigt men ze nog met touwen (op de wijze als bij de schrank der artilleriede tuitouwen en boksreepwerken) die met een schuiflus aan de lansen, en met het andere einde aan ijzeren piketpaaltjes bevestigd worden. Op plaatsen, waar de wegen door andere gesneden wordenzoodat voertuigen onder de lijn moeten kunnen passeeren, bevestigt men den draad aan twee lansen op elka&r, door middel van twee ringen bevestigd, die van klemschroeveu voorzien zijn, zoodanig, dat men de beide uiteinden der lansen stevig tegen elkaar kan drukken. Deze wijze van een lijn te vervaardigen is onbruikbaar, als men met alle snelheid moet te werk gaanen het materieel den troep op snelle marschen moet volgen. Men gebruikt dan //kabels", dat zijn geleiddradendie over hunne geheele lengte geïsoleerd zijn. Is dit het geval, dan ontrolt men op de marschen eenvoudig den draad langs de wegmen heeft geene lansenisolatorspiketpalen enz. noodig; men kan met groote snelheid te werk gaan. Hiertegen bestaat het bezwaar, dat de bevolking de kabels zal kunnen vernietigen, dat de raden van voertuigen en de hoeven der paarden ze kunnen beschadigendat nieuwsgierigen ze wellicht zul len opnemen en verplaatsenmaar dat alles mag niet opwegen tegeu het voordeel, dat eene snel geplaatste lijn,geeft, vooral als men in aanmerking neemt, dat vele der genoemde bezwaren bij eene opge hangen lijn blijven bestaanen dat het mogelijk is den kabel zoo dun en tevens zoo sterk te maken, dat hij én met gemak aan het oog onttrokken kan worden achter struiken, hoog gras of in een

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 192