188 en zijn de draden zoo dun, dat men kans heeft, om bij het opensnijden van het bekleedsel als men eene vlechting moet maken, tegelijkertijd het koper door te snijden. De Amerikanen gebruikten in den oorlog een kabel, uit een koord van 7 koperdraden bestaandedat in eene seheede van gevulcaniseerd caoutchouc geïsoleerd was. Het koperdraad is //verzinkt" (met een laag zink bedekt), om ont binding te. voorkomen bij aanraking van het koper met de veront reinigingen van het caoutchouc, zooals zwavel of andere metalen. Deze kabel is dun en stevig, en biedt voldoenden weerstand aan drukking, daar het caoutchouc, zelfs bij vrij harde drukking, veer krachtig blijft. Bij de laatste proeven is deze kabel verbeterd, door het koperen koord te vervangen door een koord van 7 ijzerdradendat, in eene seheede van caoutchouc gestoken, nog door een met caoutchouc be streken lint beschermd was. Deze kabel, nog geen 5 streep dik, kan op een gewicht van 40 pond per mijl gebracht worden, breekt eerst bij 100 poud, en is door zijn klein gewicht, veerkracht en geleidbaarheid boven alle andere kabels te verkiezen. De verschillende bestanddeelendie men bij deze kabels gebruikt zijn zoowel uit een economisch oogpuntals voor gemakkelijker ver vaardiging en beter geleiding, van ongezuiverd metaal, caoutchouc enz. vervaardigd. Om twee verschillende kabels te verbinden, vlecht men ze aam elkander. Daartoe moet men de geleidbare ziel ontblootende vlech ting verrichten, om eindelijk de vlecht weer te isoleeren. Dit laatste neemt veel tijd, vooral als men in aanmerking neemt, dat elke rol slechts een kabel van ééne mijl bevaten elke vlechting met isoleering 5 a fi minuten duren zoude. Daarom heeft men naar andere mid delen rondgezien. Men neemt eene pijp van caoutchouc, wier inwendige middellijn zoo groot is als de kabeldikte. Men steekt, als men twee kabels vereenigen moet, een der einden door de pijp, vlecht de beide ont- bloote geleidkoorden samen, trekt de caoutchoucpijp over de vlech ting, en bindt de beide einden van de pijp goed op den kabel vast. Dit middel is goedkoop, de vlechting kan gemakkelijk op een rol gewonden worden, maar houdt te lang op. Daarom is de volgende vereenigingsmethode beter. Men plaatst twee doorboorde schijven in de uiteinden van eene

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 195