189 pijpvormige buis, en scheidt ze daafin door een cilinder van gehard caoutchouc. Door de opening in die schijven brengt men den kabel, maakt de vlechting, haalt de buis over de vlechting heen, en drukt door middel van twee schroeven het caoutchouc vast in de opening tusschen den harden cilinder en den kabel, zoodat de vlecht geheel geïsoleerd is. Deze verbinding heeft het nadeel dat de schroeven zouden kunnen losgaan, zoodat er water tusschen het caoutchouc zoude kunnen komen. Bij het plaatsen van kabels langs den grond, bevestigt men ze op korte afstanden met krammen. Bij snijding door andere wegen legt men den kabel in een grep pel, die men met zand of aarde overdekt, om hem tegen verbrijze ling te vrijwaren. III. Voor geleiddraad bij de militaire telegrafie is vrij algemeen de kabel aangenomen. Vervalt men in opgehangen lijnen, dan heeft men ook een dubbel aantal voertuigen noodig, daar dan niet de rollen en toestellen te gelijk met den kabel kunnen medegevoerd worden, en voor de zware lansen een afzonderlijk voertuig vereischt wordt. Een voertuig, waarop toestel, geleiddraad en rollen tegelijkertijd vervoerd kunnen worden, stelt men zich theoretisch voor, als de gelegenheid aanbiedende, om gedurende den marsch op elk oogenblik te correspondeerenofschoonzoo wij zien zullenpractisch aan de uitvoering nog al bezwaren verbonden zijn. Stellen wij ons een wagen voor, dien wij het postrijtuig zullen noemenen waarvan wij de inrichting zullen nagaan. In twee deelen verdeeld, heeft het voorste gedeelte de afmetingen van een coupé; in het achterste zijn de rollen geplaatst. Het bureau, in het voorste gedeelte geplaatst, kan als volgt wor den ingericht. Links een tafel met schuifladen, rechts een kist in den vorm van een bank voor twee personen. Op de tafel staat de doos met het toestel (blz. 116), daaraan met een schroef bevestigd. Tegen den verticalen wand vóór de kist staan de bel eu twee com mutators, waarvan de eene dient voor de bel en de andere voor de batterijin de kist van het bankje geplaatst. Men kan ook elementen onder de tafel plaatsen, om ze met an dere te verwisselen, of als zeer sterke, stroomen noodig zijn.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 196