191 Deze is n.l. aan de ijzeren staven bevestigd, waarop de assen der rollen rusten. Deze rollen bestaan uit twee plaatijzeren wangen door een houten ring gescheiden. De wangen zijn doorboord voor de ijzeren as. Ben veer drukt nu op den binnenkant der wangen; onder deze bevestigt men den draad of kabel, zoodat de stroom door die staven, de as, de wangen en de veer in den kabel komt. Maar deze theorie heeft wederom bezwaren. Bij moeielijke wegen zijn soms de drukkingen der punt van den hefboom op het kettingje zonder eind, zoo gering, dat de punten en lijnen niet zichtbaar zijn en men moet dan, dadelijk op de bel afgaande, zoo eenig belangrijk bericht verwacht wordt, stil houden, dat weer tijd neemt. Verder wordt de stroom slechts door vochtigen grond afgeleid, zoodat men op drooge of kei-wegen zorgen moet de raden te be vochtigen, en bij het stilhouden onder den radbont een hollen met met gaten doorboorden piketpaal te steken, waarin men water giet waarvan men altijd in caoutchouc-emmers moet voorzien zijn. Verder moeten de raden en assen goed en dikwijls gesmeerd wor den, anders vormt zich wagensmeer, dat de geleiding tegenhoudt. Op de klossen kan men ongeveer 2 a 3 mijl kabel per klos rol len zonder het gewicht te groot te maken. Men brengt ze in het voertuig met 2 man, die den rol of klos in een dubbelen riem dragen. Om te beletten dat de werklieden, die zich dikwijls onder het werk op de klossen plaatsen, daardoor gekwetst worden, plaatst men, onder deze, spoelenbestaande uit een stuk hout van eene breede zaagsnede voorzien, die, zonder de rollen op te lichtende slingeringen tegengaan. Men gebruikt deze spoelen ook bij wijze van teugel, om, bij het stilstaan van het voertuig, het verder afrollen te beletten. Daartoe plaatst de werkman de zaagsnede der spoel op den scherpen kant der rol. Eindelijk neemt men nog een aardpiket (hierboven genoemd) en een handboom mee, die aan het vierkante gedeelte van de as bevestigd wordt, en die tot het ronddraaien der klos dient. Het postvoertuig voor de centraalpost is eveneens ingericht, maar zonder klossen of rollen. De eene zijde is nu geheel ingenomen door eene lange tafelwaarop de verschillende toestellen staan gerang schikt, terwijl de batterij onder de bank is geplaatst. Daar de klossen ongeveer 2 mijl kabel kunnen bevatten, en men

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 198