195 heeft steeds een zoo dichten sluier om hare legers getrokkendat het onmogelijk werd, de bewegingen dier legers te verkennen." Napoleon III erkende dus de veranderde tactiek der Duitschers als eene verbetering. Dat dit van niet geringen invloed op de tactiek der overige wapens en vooral op die der infanterie is geweest, behoeft geen betoog. De duitsche kavallerie verborg, als het ware door eenen sluier, de voorbereidende bewegingen der duitsche legers; door haar verschijnen wees zij den Dranschen aandat er iets waswat voor- loopig verborgen moest blijven; zij bereikte dus een groot doel, d. i. zij liet den vijand in het onzekere omtrent hetgeen hij tegenover zich zou hebbenen de soms angstvallige bewegingen der fransche legerafdeelingen de ongunstige resultaten huuer operatiën toonen ons aan, dat ook dit détail der duitsche vechtwijze voor zich zeiven gesproken heeft. Reeds bij het begin des oorlogs hadden de Duitschers niet meer zoo als vroeger hunne kavallerie in groote zoogenaamde reserve-kaval- erie-korpsen vereenigdmaar men had eenige zelfstandige kavallerie- divisiën geformeerd, die in de meer zeldzame gevallen, waarvoor vroeger de reserve-kavallerie-korpsen bestemd warennaar de omstan digheden óf alleen, óf bij 2 a. 3 kavallerie-divisiën snel vereenigd, als een compacte massa konden optreden. Hiertoe werd ook soms de zoogenaamde divisie-kavalleried. i. de bij de infauterie-divisiën afzonderlijk geattacheerde kavallerie, tot één geheel vereenigd. Dat de kavallerie, zoo als men wel eens beweerd heeft, in den tegenwoordigen tijd meer of min op den achtergrond zou zijn geraakt, wordt door bovenbedoelde wijziging bepaaldelijk tegengesproken. Wel is waar zullen in de geschiedenis van dezen oorlog de menigte der schitterende, effectmakende gevechten van groote ruitermassa's ont breken maar toch heeft de kavallerie groot aandeel aau de beslissende overwinning, zoo als bij Worth, MetzSédan, enz.juist de kavallerie hielp die overwinning voorbereiden en voltooien, en juist om die reden verdient dit onderwerp eene zorgvuldige studie; juist dit is het punt, waardoor de dienst der infanterie te velde gewijzigd is, dewijl de kavallerie (zoowel lichte als zware) den verkennings- en patrouille-dienst voor een groot gedeelte op zich nam. De oorlog van 1870 heeft ons door zien, dat de bewering: nde kavallerie heeft haren tijd gehadminstens kan worden gerangschikt onder die machtspreukenwaartegen men op sommige oogenblikken

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 202