196 weinig in het midden kan brengen, doch waartegen men goed doet de gebeurtenissen aftewachten. Was het nog niet lang geledenook in ons land, eeue uitgemaakte zaak, dat de kavallerie een veel te kostbaar wapen was, in vergelijking tot het nut, dat men er van trekken kon, trad de kavallerie in vroegere oorlogen meestal op als een deus ex machina, die, in de laatste acte van een drama, in een oogwenk de acteurs van de planken doet verdwijnen; thans is het gebleken, zij eene voorname rol 'kan spelen, die veel tot het welslagen van het stuk kan bijdragen. Door een kort overzicht der verrichtingen van eene der hiervoren bedoelde kavallerie-divisiën in den oorlog van 1870voor zoover ons de berichten bereikt hebben, zal dit nog meer in het oog vallen. Der 4e. kavalleris-divisie (generaal der kavallerie prins Albrecht van Pruisen) wordt o. a. ook in den claily-telegraph dd. 4 November a. p. eene verdiende opmerkzaamheid geschonken. Ik zal derhalve juist de verrichtingen dezer divisie kiezenom het hierboven gezegde aanschouwelijk te maken. De 4e divisiekavallerie behoorde tot het Ille leger en bestond uit 3 brigades 8e kavallerie-brigade (zware), generaal-majoor von Hontheim. 5e regiment kurassiers (von Arentschildt). 10e id. ulanen (von Barnekow). 9e kavallerie-brigade (ulanen), generaal-majoor von Bernardi. le regiment ulanen (von Reckow). 6e id. id. (von Knobloch). '10e kavalerie-brigade (lichte)generaal-majoor von Krosigk. 2e regiment husaren (zwarte) (von Schauroth). 5e id. dragonders (Wright): verder waren bij deze divisie nog ingedeeld de le batterij rijdende artillerie (veld-artillerie, regiment no. 5), en de 2e id. id. id. id id. id. no. 11). De divisie verzamelde zich den 2(len Augustus te Landaualleen het 5e regiment dragonders was gedetacheerdom tusschen Saar- brug en Pirmasenz te patrouilleeren; hierdoor kwam het, dat dit regiment zich eerst den 13clen Augustus, bij de kleine vesting Marsal, bij de divisie aansloot. Intusschen werd dit regiment tot ver kenningen tegen de vesting Bitsch gebezigd, waartoe dit korps zeer geschikt was, doordat daarbij een groot getal wetenschappelijk gevormde jonge lieden uit den Prankforter burgerstand als eenjarige vrijwilligers dienden, die, door hunne taalkennis en inteilectuëele

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 203