197 ontwikkeling, uitstekende diensten als aanvoerders van patrouilles enz. bewezen. Na het gevecht bij Weissenburg ontving de divisie (5 Augustus) bevel om den geslagen vijand te vervolgen. De vijf overige regimenten der divisie rukten op over Sulz tot Hagenau, terwijl hierbij door de kleinere gevechten met fransche kavallerie bekend werd, dat zich het fransche leger bij Wörth verzamelde. Na bij Hundsbach gebivakkeerd te hebben, rukte de divisie deu 6den 's avonds verder op, tot de vervolging des vijands in de rich ting van Reichshofen, die ook den 7den met goed gevolg werd voort gezet. Een groot getal gevangenen, een stuk geschut en een rijk legermateriëel viel de divisie in handen. Den 9ien daaraanvolgende bereikte de divisie den spoorweg ten oosten van Zabern (Saverne), en had zoodoende het geheele terrein tot aan den voet der Vogesen in hare macht. Hier bleef de divi sie totdat het geheele elfde duitsche legerkorps de défilés doorge trokken was; zij werd daarop wederom naar dit korps gedirigeerd. Nadat de 2 batterijen rijdende artillerie van de divisie den 13deI1 de kleine vesting Marsal beschoten hadden, welke vesting daags daarna capituleerde, vereenigde zich ook het 5e regiment dragonders, van Bitsch komende, met het overige gedeelte der divisie, en werd nu over Moyenvie naar Nancy gemarcheerd (14 Augustus). Van hieruit was de divisie steeds 2 dagmarschen vóór het IIIe le ger en zond het nog bovendien kleinere detachementen eenige mijlen ver het land in. Het hoofddoel was, om zekerheid te erlangen én van de terug- tochtslijn des vijands, én van de concentratiepunten der overige fransche legers. Met succes werden die verkenningen bekroond, en spoedig kon de divisie-kommandant laten melden, dat Metz en Chalons de bedoelde punten waren. De fransche achterhoeden werden hierop steeds verontrust, en de hussards de la mort en de ulanen werden spoedig de schrik der fransche soldaten. De brieven, afkomstig van de opgevangen koeriers, ordonuancen en postkarren, hielden dikwijls uren lang de beschikbare krachten der divisie bezig, en zelfs moesten eens vijftien eenjarige vrijwilli gers tot het lezen der brieven gebezigd worden. Door deze brie ven werden al heel spoedig de plannen der Eransehen tot in de kleinste détails bekend, en werd dus een groot voordeel behaald.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 204