199 Reims en zijne omstreken werden door de beide escadrons dra gonders onbezet gevondenmen hoordedat er alleen mobiele garden geweest zouden zijn, doch later bleek, dat nog een detachement infanterie en eenige stukken geschut zich in de nabijheid der stad schuil gehouden hadden, welke afdeeling eveneens stil was afgetrokken, toen de divisie naar Reims oprukte. Epernay werd door de ulanen reeds den 26sten bereikteenige genietroepen, die daar nog waren achtergebleven, hadden de inwoners tot verzet aangespoord, en zoo werden de ulanen in de straten beschoten waarvoor later aan de stad eene oorlogs-contributie werd opgelegd. De divisie marcheerde intusschen op Vouziers aan, waarheen het leger van Mac Mahon was afgetrokken. De maarschalk zou Metz ontzettenwaardoor tegelijk eene belangrijke vijandelijke macht én het IIIe én het IVe duitsche leger in den rug zou bedreigen. On schatbaar waren de diensten, die de duitsche kavallerie hier door hare verkenningen bewees. De infanterie zouzelfs bij de grootste krachtsinspanning, hierin te kort geschoten zijn. De IIIe en IVe duitsche' legers wendden zich tengevolge dezer verkenningen naar Clermont-en-Argonnes en St. Ménehould. Daar de fransche troepen op Vouziers terugtrokken, dekte de 4e divisie deze retraite ten westen, kwam den 28sten zelf naar Vouziers, en den 29aten in de omstreken van Vuncq, waar zij zich in verbin ding stelde met de 5e en 6e kavalleriedivisie, en daardoor geheel en al met den vijand in aanraking kwam. Den 30sten rukte de divisie wederom over Vouziers naar Stenay, alwaar zij de achterhoede des vijauds bereikte, de voorhoede (een regi ment ulanen) zich op den vijand wierp en een kapitein en 14 man gevangen nam. De lichte brigade moest nu den vijand vervolgen, terwijl de overige regimenten der divisie kantonnementen zouden betrek ken; doch nog waren die kantonnementen niet bereikt, toen een hevig geschutvuur in de richting van Raucourt vernomen werd. Hierop begaf zich de geheele divisie in die richting op marsch, en twee brigaden kwamen nog vóór het vallen van den avond te Eaucourt aan, waar de beijersche brigade Stephan slaags was; maar de nacht belette verdere operatiën. Door het gevecht bij Vouziers was, zoo als bekend is, het plan der Rranschen, om naar Metz te trekken, mislukt; de divisie kreeg last om den vluchtenden vijand (naar Sédan) te volgen. In den nacht van den 30stei1 Augustus rustte de divisie te Raucourt, en zette den volgenden morgen haren marsch naar Sédan voort.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 206