I)e divisie had dus niet meer alleen franctireurs voor zich maar de spits van het te bespieden Loireleger; en van dat oogenblik af aan stonden de voorposten der beide partijen tegenover eikander. De straatwegen Orleans-Pithiviers-Malesherbes en Orleans-Etampes werden nu geobserveerd. De verkenningen gaven de zekerheid, dat eene groote fransche macht ten zuiden van het bosch van Orleans samengetrokken werd of zich daar organiseerde. Bij Arthenay kwam het den 26sten tot een gevecht met eene sterke fransche troepenafdeeling (6e regiment fransche dragonders en in fanterie), waarbij door het 10e regiment ulanen 3 officieren en 9 dra gonders gevangen genomen en 20 paarden buitgemaakt werden. Den 27steu bezette de lichte brigade Toury, de ulanen-brigade Pithiviers, en de zware brigade Yanville. Behalve aanhoudende verkenningen, waren aan de divisie ook op gedragen requisitiën en fourageeringen, voor zich zelve en voor het IIIe legerdat ten zuiden van Parijs stondlaatstbedoelde handelin gen vooral wilde het Loire-leger tegengaan, en zoo kwam het den 5deD October wederom bij Arthenay tot een ernstig gevechtwaartoe de Pranscheu met 12 bataillons infanterie, 3 regimenten kavallerie en 3 batterijen oprukten. Om de Pranschen tot eene algeheele ontwikkeling hunner strijdkrachten te dwingenwerd de lichte bri gade hun op den straatweg Toury-Orleans te gemoet gezonden, terwijl de zware brigade met eene halve batterij rijdende artillerie hen in de flank zou vallen. Noordelijk van Arthenay werd het gevecht door artillerievuur begonnen. De fransche infanterie rukte op, met sterke tirailleur-afdeeliugeu vóór, en kavallerie achter zich. De duitsche kavalleristen onderhielden met de fransche tirailleurs op 500 passen een levendig vuurgevecht, dat ongeveer 3 uren duurde en een krachtdadig voortrukken der fransche macht belette, terwijl de gesloten kavallene-afdeelingen der divisie ver schillende zwenkingen en manoeuvres uitvoerdenten einde de fransche kavallerie achter de haar dekkende infanterie uit te lokken maar te vergeefs. Eerst toen de Pranschen genoegzame zekerheid hadden, dat de duitschers infanterie noch artillerie in reserve hadden, begon de fransche infanterie de beide flanken der duitsche stelling te omsingelen. De zware brigade kreeg daarop last, om tot achter Toury terug te gaan als soutien voor de lichte brigade. Toen hierna de Pranschen met meer kracht den rechtervleugel der Duitschers bedreig den, ging ook de lichte brigade terug; de fransche kavallerie kwam in versnelden gang vooruit, doch trok zich onmiddellijk achter hare 202

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 209