DE OORLOG VAN" 1870. Eene lastoriseh-strategische beschouwing'. Vervolg en slot van blz. 60-1 van den vorig en jaargang'). XV. Toen de generaal Uhricli den 29ste; September Straatsburg moest over geven, was hij in Frankrijk overal de held van den dag. Men prees zijne dapperheid en volharding, en was overtuigd, dat ncontre la force nil n'g est pas de resistance!''' Waarom verweet men nu later aan den maarschalk Bazaine de over gave van Metz (27 October) en riep men over verraad, ofschoon hij tot drie malen toe getracht had, zich een weg door den vijand te banen? Dacht men dat hij, die over 150,000 man het bevel voerde, zich lan ger verdedigen kon en moest dan degene, die maar 17,000 onder zijn kommando had? En als men dit dacht, bedacht men dan niet gelijktijdig dat 150,000 man meer voedsel en fourrage noodig hebben en meer zieken tellen dan 17,000 man? De heer Gambetta, die te Tours in Abraham's schoot zit, kan lichtelijk van verraad spreken. Hij is, met zijne proclamatie daaromtrent, niets beter dan de onnadenkende, domme menigte, die steeds in het uiterste vervalt, niet anders kan dan vergoden of verdoemen, en overal kwaad ziet, waar hare ij delheid gekwetst wordt. Bazaine is een stout en dapper soldaat, dat weet ieder; in geen geval ontbrak het hem aan moed. Maar na de slachting bij Gravelotte en de inneming van de rondom Metz gelegen versterkte position was zijne zaak onhoudbaar gewordenen moestvroeg of laatde dag aanbrekenwaarop hij moest capituleeren.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 20