dekkende infanterie terug, toen het duitsche 2e regiment husaren rechtsomkeert maakte en chargeerde. De lichte brigade werd hierna ook achter Toury verzamelden betrok met de zware brigade bij Angerville het bivak, terwijl de ulanenbrigade naar Etampes mar cheerde, en van daar tot Authon bij Chartres detachementen plaat ste tot dekking der rechterflank. Na het voorgevallene kon de divisiekommandant aan den komman- dant van het IIIe leger laten wetendat de Eranschen met- eene belangrijke macht van Orleans naar Parijs op marsch waren, en werden derhalve van het hoofdkwartier der Duitschers het le beijersche legerkorps (v. d. Tann), de 22ste pruisische divisie infanterie (Wit- tich) en de 2e kavalleriedivisie naar Etampes gedirigeerd. Den 9del1 October marcheerden de nu vereenigde duitsche troepen op Orleans aan. De 4e kavallerie divisiedoor de beijersche kurassiers- brigade versterkt, kreeg last, de linkerflank der Eranschen aan te tasten. Den 10e kwam het wederom bij Arthenay tot een treffen. De 4e kavallerie-divisie voldeed zoo uitstekend aan den haar opge dragen last, dat zij den vijand zelfs in den rug viel, waarna deze op Orleans vluchtte, en 2 stukken geschut en 200 gevangenen achterliet. Gedurende het gevecht om het bezit van Orleans was de 4e di visie op den uitersten rechtervleugel gedetacheerd, en ook gedurende de volgende dagen moest de divisie zich bepalen tot dekking der straatwegen naar Vendöme, Chateaudun en Chartres. De tegen Chateaudun uitgezonden patrouilles rapporteerden, dat zich achter deze plaats uit Orleans verdreven fransche troepen herzameldeu en door andere uit het zuiden versterkt werden. De 22ste pruisische infanteriedivisie ontving hierop last, het terrein bij Chateaudun te zuiverendaarbij moest de 4e kavalleriedivisie de flanken dekken. Chateaudun werd door de 22e infanteriedivisie, gesteund door de zware kavalleriebrigade, genomen; men begon daarna den marsch op Chartres, waarbij de 4e kavallerie-divisie weder de beide flanken te dekken had. Bij Chartres aangekomen, wilden eenige fransche bataillons in fanterie vluchten; zij werden echter door de duitsche kavallerie in de stad teruggeworpen. Na de capitulatie dezer stad betrok de 4e kavallerie-divisie in de omstreken kantonnementenen zette van daar hare verkenningen voort. De verrichtingen der 4e kavallerie-divisie hebben doen zien, welke resultaten men van eene goede kavallerie verwachten kanhare 203

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 210