206 kan niet anders verkregen worden dan door de troepen in het bin nenland op gezonde plaatsen te legeren en hen zooveel mogelijk de kust te doen verlaten, en door hen goed te huisvesten. Of schoon de in de laatste jaren gebouwde kazernes, o. a. die te Ke- dong Kebo en te Banjoe Biroe, weinig uit een hygiënisch oogpunt te wenschen overlatenis het toch een feitdat nog een betrekke lijk groot gedeelte onzer militairen slecht gehuisvest is. Hierin moet zoo spoedig mogelijk verandering komenen nu men, in ver band met de aanhangige voorstellen tot concentratie der troepen binnen 's lands, op de kustplaatsen zoo weinig mogelijk meer bij bouwt, is het ook in dat opzicht te hopen dat die concentratie spoedig beslist worde. Wij spreken hier nog niet eens van het daaruit voortvloeiende groote voordeel voor de defensie. De voeding kunnen wij hier buiten beschouwing laten. Dat eene goede voeding voor het behoud van een krachtig gestel noodig is wordt door niemand meer betwist, maar ieder erkent ook, dat de voedingzooals zij thans bij het Indische leger11a de laatste ver betering, is, zeer voldoende macht heeten. Tegen het misbruik van sterken drank kan niet te ernstig wor den gewaakt; het moreel gehalte onzer mindere militairen moet op alle moselijke wijzen worden verhoogd, door hem afleiding, onscha delijke uitspanning en vooral bezigheid te beschaffen. Óp al deze middelen, die er toe zullen bijdragen om de geregel de aanvulling van het leger in de toekomst te verzekerenwordt door den schrijver in //Het Vaandel" niet gewezen. Toch zijn zij o. i. de voornaamste. Die schrijver zou de aanvulling meer willen verzekeren door hooge reëngagementsgelden en door goede peflsioeuente verkrijgen na 15-jarigen dienst. Verhooging van reëngagementsgelden schijnt ous ten eenenmale onnoodig. De oudervinding leert, dat het aantal reëngagementen bij het Indisch leger vrij belangrijk is; in dat opzicht is geene aanmoediging noodzakelijk. En daartegenover staat, dat, ofschoon in vele opzichten soldaten, die reeds eenige jaren gediend hebben, bruikbaarder, beter militair zijn dan de nieuw aangenomeneu, deze laatste in den regel het groote voordeel hebben van jeugdiger eu krachtiger te zijn, iets wat in den oorlog, vooral in een tropisch klimaat, van het hoogste belang is. Hoewel de bepalingen ten dien opzichte raar wij meenen voldoende zijn, achten wij het niet over bodig er nog de aandacht op te vestigendat 's lands dienst gebie-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 213