By eenen kruisweg gekomen, verkiaarde de gids, den weg niet meer te kennen; de kapitein Dickson, aide-de-camp van Sir Samuel, welke de omstreken eenigen tijd geieden verkend had, kon hem echter genoegzame inlichtingen geven om zich weder te oriënteeren. De marsch werd alzoo weder hervat, doch spoedig rapporteerde kolonel Gibbs, dat hij door eene terreinhindernis opgehouden werd. Daar de kolonne zich zeer dicht bij de vijandelijke retranchementen bevond, en de dageraad begon aan te breken, begreep Gillespie niet lang te mogen wachten ten einde ontdekt te worden. Hij besluit alzoo spoedig, zonder Gibbs af te wachten, verder door te mar- cheereu en, na eenige vertraging, door eene coupure in den weg voor de redoute N". 3 veroorzaakt, ondervonden te hebben, bespeurde hij weldra eenige fransche voorposten, die de kolonne aanriepen. De gedeserteerde sergeant antwoordde //patrouille" en men liet pas- seeren. Spoedig daarna werd men weder door eene voorwacht der redoute No. 3 aangeroepen, hetwelk de kolonel Gillespie met een //voorwaarts beantwoorddeen waarop de engelsche kolonne met een luid hoerah op de voorwacht instormde en haar omverwierp. Dit veroorzaakte het alarm, dat Janssens hoorde toen hij zijne beveicn gaf, en dat Jumel aanvankelijk aan het geschreeuw onzer eigene troepen wilde toeschrijven, zoodat Janssens hem moest toe roepen ffhct is de vijand, mijnheer" alvorens hij er aan dacht, zich te paard te zetten. Bij de redoute No. 3 was men intusschen zoo weinig oplettend dat de vijand zich reeds midden onder de nog halfslapende solda ten van het daar geplaatste bataillon van het D regiment, aange voerd door den luitenant-kolonel van der Kaa, bevond, alvorens dat geschreeuw gehoord werd, en de generaal Jansseus, toen hij zich van het voorfront naar het centrum begaf, reeds de vijande lijke kogels om zich heen hoorde fluiten. Had van der Kaa nog maar genoeg tegenwoordigheid van geest gehad om zich met een gedeelte van zijn bataillon in de redoute te werpen en het andere gedeelte langs de Slokkan naar de redoute No. 5 te zenden, dan zouden vooreerst de twee stukken, welke binnen het retranchement voor de brug stonden, dezen toegang kracht dadig hebben kunnen verdedigen, terwijl men middelerwijl de brug had kunnen afbreken; ten andere zou de redoute No. 4 met acht stukken de nadering des vijands over de brug hebben kunnen belettenen hem zelfszoo hij zich van de redoute No. 3 had meester 222

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 229