225 Terwijl het bovenstaande in het voorfront plaats greep, had eeue vij andelijke kolonne ouder de beveleu vau den majoor Yule, de positie langs den middenweg langs Matraman omgetrokkenen het in de tuin van Kampong Malajoe gestationeerd bataillon jagers, na een korten tegenstand, genoodzaakt, over de bamboezen brug, welke inmiddels hersteld was, binnen het retranchement terug te trekken. De kolonel Bonelle, welke de jagers kommandeerde, gaf echter in tijds last om de brug in brand te steken, waardoor de vijand hem niet had kunnen volgen, terwijl hij hem verder door het vuur der redoute No. 7 noodzaakte zich schuil te houden achter de huizen, van waar Yule van tijd tot tijd met een paar stukken rijdende ar tillerie welke echter weinig uitwerking haddeneenige schoten deed. Daar echter Janssens inmiddels reeds het bevel tot den terugtocht gegeven had, had dit geringe voordeel weinig beteekenis en werd Bonelle spoedig genoodzaakt de redoute No. 7 te verlaten, na al vorens het geschut aldaar vernageld te hebben. De Engelschen passeerden daarop de rivier, gedeeltelijk langs de overblijfselen van de brug, gedeeltelijk zwemmende, en maakten daarmede zooveel spoeddat de geheele redoute nog niet verlaten was, toen zij aanvielen. De achterblijvenden verdedigden zich dap per, doch het meerendeel hunner sneuvelde, terwijl kolonel Bonelle gevangen genomen werd. Omstreeks 7 uur, dus twee uren na den aanvang van het ge vecht, verliet Janssens het retranchement, bevel gevende om onmid dellijk het specerijmagazijn bij Rustenburg in brand te steken en vervolgens bij Tandjong weder post te vatten. Doch nauwelijks waren de fransche troepen buiten het retranche ment of zij verlieten bij hoopen hunne gelederen en sloegen rechts en links op de vluchtzonder het minste cp de bevelen of het smeeken hunner officieren te letten. Het 21-' regimentdat den terugtocht moest dekkenbood aanvan kelijk eenigen tegenstand, doch moest spoedig voor de overmacht der drie engelsche kolonnendie zich in het retranchement vereenigd hadden, wijken; te meer, daar het na de verovering der redoute No. 7 gevaar liep, om door de kolonne Yule afgesneden te worden. Een bataillon van het 1" regiment (luitenant-kolonel Landry), onlangs uit het Bantamsche te Buitenzorg en dien morgen bij Bi- dara Tjina aangekomenstelde zich in den omtrek der kazernes bij paal 9 onder de bevelen van kolonel van Diermen op den groo- ten weg in bataille op, ten einde zooveel mogelijk de vluchtelingen

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 232