2-29 als men gelegenheid heeft, vele boomen of huizen voor de bevesti ging te benutten. Al deze diensten zijn zeer vermoeiend, en men moet daarvoor vooral sieschikt en ijverig personeel nemen; de officieren houden toezicht over het -geheel, zij geven de algemeene richting der lijn aan, en zorgen, dat de toestellen bij elke rust behoorlijk in orde worden gebracht. Men kan op vlak terrein per uur ongeveer 2 mijl lijn ophangen, en 5 mijl kabel leggenop geaccidenteerd terreinmet geoefend personeel en onder goede leiding, ongeveer de helft minder. Het opbergen der lijn is zeer gemakkelijkmet 6 mandie in omgekeerde orde werken, kan men de werkzaamheden met versnel den pas verrichten. Langs de geheele lijn worden kleine patrouilles gedetacheerd; eens deels om de gebreken, door te haastige constructie of door het weêrgetijde veroorzaakt, te herstellen, anderdeels om de pogingen eener mogelijk vijandige bevolking of van den vijand tegen te gaan. V. Yoor het gebruik der militaire telegrafie moeten vaste regels gegeven wordeuwaarvan geenszins mag afgeweken worden. De dienst moet geheel op militairen leest geschoeid wordenniet alleen voor de orde en regelmaat, maar vooral daar zij eene geheele wijziging in het personeel brengt. De opperbevelhebber, de kommandanten der verschillende leger korpsen en de chefs van den staf mogen alleen telegrafeeren. Wanneer men toch aan de divisie- en bataillonskommandanten dat recht geeft, zal er noodzakelijk verwarring in den dienst ontstaan, daar waar juist de meeste orde wenschelijk is. De korte telegraafstijl, bij den civielen dienst in zwang, moet hier niet gebezigd wordendit is hier om geene reden noodig, en, zooals wij reeds vroeger zagen, kan eene te korte order onduidelijk worden en de grootste wanorde in den slag veroorzaken. De telegrafist mag slechts schriftelijke, behoorlijk onderteekende en geadresseerde bevelen telegrafeerenhij mag geen de minste ver andering in de zinnen of woorden brengen; wordt eene mondelinge order door een stafofficier gebracht, dan moet hij die eerst overschrijven en door dien officier laten teekenen. Het uur van ontvangst en verzending moet mede getelegrafeerd worden.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 236