Alle ontvangen en verzonden telegrammen moeten bewaard worden. Voor zooverre het belang van den dienst dit meebrengtkunnen de telegrafisten ook onderling telegrafeeren. Als een telegram ontvangen wordt, moet het op dezelfde wijze behandeld worden. De verzending aan het adres op een slagveld zal de meeste zorg vereischendie dienst moet zooveel mogelijk door goed bereden en intelligente officieren verricht worden. De ontvangst van een telegram moet onmiddellijk per telegraaf gemeld wordenhetgeen een enorm voordeel is boven de verzending van schriftelijke of mondelijke orders per courier. Evenwel is het raadzaam, ombij belangrijke telegrammen, tegelijkertijd ook een schrif telijk bewijs van ontvangst met een officier of onderofficier te verzenden- In het centraal bureau der telegrafie, waar alle orders aankomen moet de striktste orde heerschenen de dienst door de meest bekwame officieren en minderen waargenomen worden, daar alle bevelen.toch hier ontvangen en verzonden worden. De keuze der plaats en van den dienstchef vereischt zoo veel omzichtigheid, dat men beter doet zonder centraal bureau te ageeren, tenzij een te groote onderlinge afstand der verschillende legerkorpsen het noodzakelijk maakt. De officiereu met den dienst belast, moeten goed onderricht zijn in de regeling der instrumentende behandeling der batterijenhet opsporen van mogelijk ongeregelden loop van den stroom, en in het telegrafisch alphabet. Daar het voor iemand, goed in de telegrafie bedrevenniet onmo gelijk is een bericht te onderscheppen door het afleiden van den stroom langs een draadaan den kabel verbonden en correspondeerende met een instrumentmoet men ook in de gelegenheid zijn, een cijfer schrift te gebruiken. Daartoe worden toestellen gebruikt, in den geest der wijzertele- grafen. Tot ontcijfering dier telegrammen maakt men van den voor- loopig vervaardigden sleutel gebruik; eene nadere omschrijving is onnoodig, daar men zich dit gemakkelijk op verschillende wijzen ingericht kan denken. VI. Laat ons nu' nog nagaanwelke wijziging een militaire telegraaf in het personeel en materieel van een groot leger zal brengenwaar- 230

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 237