aangewezen, hetgeen bij de vele werkzaamheden, die dat korps reeds verrichten moetde moeielijkheden niet wegneemt. Aangenomendat het personeel zelden compleet zal zijnkomt het er boven alles op aan, het uitstekend geoefend te verkrijgen. Daarom zal een vast korps, al is het klein, voor den dienst aangewezen, en in exercities met het materieel grondig geoefend moeten worden. Eenige officieren zullen eene speciale studie moeten maken van electriciteittelegrafen, en de theoretische en practische kennis van Morse's toestel; welke studie des te vollediger moet zijn, daar zij dikwijls geroepen zullen worden, verscheidene diensten tegelijkertijd waar te nemen. Met het oog op de vele werkzaamheden der genie, en de gewoon te die artilleristen reeds hebbenom met voertuigenpaarden en draagpaarden om te gaan, komt het ons het doelmatigste voor, om de telegrafie als onderdeel der artillerie te beschouwen. Men zou een troep kunnen beginnen samen te stellendeels uit de artillerie werklieden deels uit kanonniers en stukkenrijders officieren zouden aan civile bureaux gedetacheerd moeten worden, om de telegrafie grondig te leerenen niet dan na het afleggen van een examen tot dit nieuwe korps toegelaten worden. Voor onderofficieren en korporaals moet een cursus gehouden wor den om het toestel en het letterschrift theoretisch te leeren. De manschappen, waarvoor vlugge en bedaarde kanonniers moeten genomen worden, zullen in de vlechtingenhet ophangen van lijnen en het leggen van kabels geoefend wordenen elk jaar moeten er uitgebreide exercitiën in een kamp gehouden worden, waar men ook met minimum personeel moet ageeren. Als algemeene regel neme men aan, dat nimmer burgerlijke tele grafisten moeten gebruikt worden. Hoe getrouw en bekwaam ook sommigen zullen zijnhoe onder geschikt aan de bevelenzal men toch nimmer in zoo'n belangrijken diensttak op burgers mogen vertrouwen. Niet onder surveillance en militaire subordinatie opgevoed, zijn zij veel minder nauwgezeten zullen niet schromeneen hun onwaarschijnlijk of lastig bevel 11a te laten. Daarenboven voelen zij zich niet thuis in een leger en hun ijver zal, als die bestaan heeft allicht wankelen en verslappen. Daarom kan men in dezen dienst voorziendoor bekwame conduc teurs of adjudant-onderofficieren bij civile bureaux te detacheeren 233

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 240