om ze na een afgelegd veel eischend examen als telegrafist toe te laten. In de verschillende landen van Europa is de telegrafie-organi- satie nog in beproeving. Zeer wenschelijk is het om aau dat korps de meeste zorg te besteden en het zoo spoedig mogelijk, ten minste wat de kern aan gaat, tot stand te brengen. VII. Een van de belangrijkste kommando's van het leger is, wanneer dat van eene veldtelegrafie voorzien is, het kommando over deze. Gaan wij slechts daartoe na, welke uitgebreide werkzaamheden dien chef wachten. Even als de kommandant van het leger, zal hij een voorloopig plan van zijn dienstverrichtingen moeten maken. Hij zal daartoe niet alleen door juiste kaarten eene grondige kennis van het terrein moeten hebbenmaar ook van het telegraafnetdat dit terrein omspant. Hij zal moeten berekenen, waar hij een opgehangen lijn, waar een kabel zal moeten gebruiken, en waar de lijnen slechts met de bergtelegraaf te construëeren zijn. Hij moet de hulpmiddelen ken nen, waarover hij op weg zal kunnen beschikken, en de uitrusting der verschillende daar aanwezige telegraaf-bureaux, ten einde niet door overtollig materieel het reeds zoo groote aantal voertuigen te vermeerderen. Bezit hij die kennis, dan zal hij den opperbevelhebber de wegen kunnen aanwijzen, welke gevolgd kunnen worden; hij zal de plaatsen weten, waar de kabel aau bestaande lijnen verbonden kan wordenen de hoeveelheid hout, metaal enz. die de bevolking kan leveren. Hij moet aan zijn ondergeschikten inprentenhoe zij in alle voor komende gevallen moeten handelenen hen op mogelijke ongele genheden wijzen. Hij toone hun aar,hoe de dienst bij de militaire en burgerlijke telegrafie verschilt. Deze kiest toch de volkrijkste plaatsen, de meest vlakke terreinen; gene moet soms de meest ontoegankelijke en verlaten punten verbinden- Deze kan met alle nauwkeurigheid de lijn ophangen en onderhou den, terwijl geneaan vijandelijke aanvallen blootgestelddeu kabel zal moeten verbergen, en toch andermaal die voorzichtigheid aan snelheid opoffert. Verder moet men zorgen, in een aanvallenden oorlog alle toegangen tot de grenzen met eene lijn te verbindengeen bergpas of la7idweg 234

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 241