239 dus bij die vau Sumanap slechts een hoofd-officier en een luitenant adjudant behoeven aanwezig te zijn; de kapitein-adjudant kan wederom bij een der bataillons infanterie worden ingedeeld. Voor die pradjoerits moet het eene verplichting wezen, om minstens gedurende twee jaren bij de barissans te blijven ingedeeld; en zulks om te voorkomen, dat sommigen hunner, na slechts eenige malen bij de instructie te zijn opgekomen, en na het ondergaan van eenige straffen, verzoeken, om van de dienstneming als pradjoerit ontslagen te worden. Een geregeld toezicht dient wijders te bestaan op de inkomsten der officieren en manschappen van de barissans der Panumbahans van Madura en Sumanap, waartoe kan bijdragen het driemaandelijks indienen van nominative staten kompagniesgewijze opgemaaktwaarop de bij wijze van inkomsten aan officieren en manschappen afgestane tegals of sawa's voorkomen, met vermelding van hunne opbrengsten volgens taxatie. Mede dient gewaakt te worden, dat Madurezen boven de 40 jaren, of van een ziekelijk gestel, niet als pradjoerits worden aangenomen. De gezamentlijke barissans zijn gesteld onder de bevelen van een hoofdofficier van het leger, aan wien is toegevoegd een luitenant adjudant, die inet eenige onderofficieren tevens belast wordt met de instructie der drie kompagniën barissans van Pamakassan. Bedoeld hoofdofficier is rechtstreeks aan het departement van oorlog verantwoordelijk voor de oefeningen, bewapening en uitrusting der baris sans; daartoe worden onder zijne onmiddellijke bevelen gesteld 4 officie ren, 24 europesche en 24 inlandsche onderofficieren van het leger als instructeurs. Hiervan is voor ieder der bataillons infanterie van Madura en Sumanap bestemd, 1 officier, en voor iedere kompagnie der gezamentlijke barissans1 europesche en 1 inlandsche onderofficier, (f) In overleg met het gewestelijk bestuur bepaalt genoemd hoofdofficier de instructiedagen der barissansde leiding van het onderwijs van officieren en troepen, de straffen voor plichtverzuim enz. en de zorg voor het bewaken en in orde houden der wapening en uitrusting. Hij moet nu en dan, vooral gedurende den oefeningstijddie korpsen inspecteeren. M. i. is het wenschelijker, dat deze tegals of sawa's door de Panumbahans worden teruggenomen, en in het openbaar verpacht, en kunnen van de pachtgelden de tractementen en soldijen aan officieren en manschappen worden uitgekeerd. (f) Dit aantal aan onderofficieren-instructeurs is m. i. voldoende; aangezien zich bij de barissans infanterie verscheidene voorheen gedienden bevindendie instructie in de handgrepen, ladingen en vuren kunnen geven.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 246