De officieren-instructeurs leiden de instructie volgens een door gemeld hoofdofficier gegeven voorschrift, en zijn met de korpskommandanten verantwoordelijk voor den slagvaardigen toestand der wapenen. De onderofficieren-instructeurs zijn onder toezicht der officieren-in structeurs belast piet het onderricht der recruten in de soldaten- en pelotonsschool, en met het houden van theoriën met de manschappen. In geval van oorlog blijven de officieren en europesche onder- officieren-instructeurs ingedeeld bij de barissans, welke dan in het zelfde genot van soldijenuitrusting en voeding treden als voor het leger is bepaald; de officieren kunnen dan als raadgevers der korps kommandanten dienenen de europesche onderofficieren de adminis tratie der kompagniën helpen besturen. Eenige luitenants, tijdelijk te detacheeren van de bataillons van Soerabaja, worden bij den barissan van Suinanap en Madura belast met het geven van onderwijs in de reglementen, de veldfortiiicatie, het opmaken van vluchtige terreinschetsen en rapporten enz. aan de nieuw aangestelde officieren en aan de onderofficieren, welke naar den officiersrang dingenbij dezen dient tot voorwaarde gesteld te worden, dat zij de kennis van het lezen en schrijven van het maleisch met nederlandsche karakters, en de 4 hoofdregels der cijferkunst moeten bezitten. Te Pamakassan kan die taak worden opgedragen aan den luite nant-adjudant. De instructie kan zich hoofdzakelijk bepalen tot de kennis van den tirailleur- en velddienst, het manoeuvreeren in jkompagnies-kolonnen het schieten naar de schijf waartoe een voldoend aantal patronen dient te worden verstrekt en het uitvoeren van eenige door de officieren instructeurs uitgewerkte veronderstellingen, meer betrekking heb bende op plaatselijke verdediging. Door die veronderstellingen eenige dagen vóór hare uitvoering met de gezamentlijke officieren te bespreken, doet men dezen ook een denkbeeld van europesche oorlogvoering verkrijgen. Jaarlijks kan na afloop van den instructietijddoor al de barissans gedurende 6 dagen heen- en terugmarsch medegerekend nabij Pamakassan een bivouac betrokken en gezamentlijk gemanoeuvreerd worden. Aangezien Sumanap en Pamakassan te ver van Soerabaja liggen, zoo dient te Pamakassan een klein atelier te bestaanalwaar de wapens spoediger gerepareerd kunnen worden dan thans het geval is. De inlandsche onderofficieren-instructeurs, hierboven bedoeldkun- 240

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 247