bezitten om iets dergelijks te leveren. Daar het recueil zich zeker, bij het verschijnen van deze aankondiging, reeds in handen van de officieren van den militair-geneeskundigen dienst en van de boven deze geplaatste autoriteiten bevindt, meeneu wij ons van verderen aanprijzing te kunnen onthouden. De eenigen tijd geleden uitgegeven brochure, waarvan de titel hierboven is vermeld, mag in sommige opzichten eene welkome ver schijning heeten. Tot groot nadeel van het indische leger is langen tijd een stelsel van geheimhouding omtrent legerzaken gehuldigd geworden; deze brochure levert het bewijs, dat thans ook in Indië vrij onderzoek het wachtwoord mag zijn. Terwijl in 1868 (zie Mars 1868 bl. 22), nog de opinie vrij algemeen was, eene opinie, die wij trouwens ook toen niet deelden "dat de maatschappelijke toe stand in Indië nog niet gedoogt, dat de redactie van een militair tijdschrift openlijk optrede", zien we thans de gebreken, die ons leger naar 's schrijvers meening aanklevenzonder terughouding en zonder vrees voor berisping blootgelegd. Het indisch leger heeft een grooten stap voorwaarts gedaanHet geldt evenzeer voor een lichaam als voor het individu, dat de kennis zijner gebreken in de eerste plaats vereischt wordt om tot verbetering te geraken. En om die kennis te verkrijgen is het noodig: nque chacun ait le courage de son opinion", zooals de schrijver als motto aan het hoofd zijner brochure in herinnering heeft gebracht. Straks noemden wij de brochure van den heer van der Kruk in sommige opzichten eene welkome verschijning. In andere opzichten mag zij dit minder heeten. Het is eerder bedroevend dan welkom, dat een officier van ons leger, die ten gevolge van de door hem bekleede speciale betrekking meer dan vele anderen in de gelegenheid is geweest om een juist oordeel over de bestaande toestanden te vellen, zich geroepen en verplicht achtom te beweren, dat ons leger onvol doende geoefend, onvoldoende bewapend, onvoldoende uitgerust is voor een eventuëelen oorlog met een buitenlandschen vijand; dat 246 De toestand van het Nederlandsch-Indisch leger bij het uitbreken van den fransch' duitschen oorlog in 1870. door J. A. van der Krukle luitenant der artillerie. Batavia, H. M. van Dorp. 1871.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 253