248 omtrent den militairen geneeskundigen dienst en den generalen staf in dit tijdschrift werden gepubliceerd geleverd door specialiteiten in die onderwerpen, verdienen o. i. de voorkeur boven eene generale bespreking van de geheele brochure. Wij zullen ons dus tot het bovenstaande bepalen; en we uiten met den heer van der Kruk den wensch, dat van zijn arbeid voor het Indisch leger //een vruchtje moge rijpen*'. De Gids van den heer Winekel zal voor menigeen een goede en nuttige leidsman zijn. Het werk heeft althans op ons en op vele onzer kameraden een zeer gunstigen indruk gemaakt. Eene geregelde behandeling der zaakgroote duidelijkheid zijn hoofdver- eischten voor zoodauigen arbeid, en aan die eischen is volkomen voldaan. Wij beoordeelen natuurlijk de rechtskennis van den schrij ver niet; maar als gewezen auditeur mocht hij zich zeker onder de bevoegde personen rekenen om een gids als deze samen te stellen. Bij den geringen prijs [f 2,waarvoor dit werkje in Indië ver krijgbaar is, zijn wij zeker, dat het zijn weg onder het Indisch leger wel zal vinden, en dat eene verdere aanprijzing van onze zijde geheel overbodig is; wij zeggen er dus alleen nog van, dat het naar onze meening een der belangrijkste werken is, die over de Indische militaire rechtspleging het licht hebben gezien. In het belang dier rechtspleging zullen wij er thans toe over gaan, eenige opmerkingen mede te deelen, die wij bij eene door bladering van Winckel's gids hebben gemaakt. De heer Winckel, die zich-zelven zeker niet onfeilbaar acht, zal aan onze bedoeling wel geen verkeerden uitleg geven. Als algemeene opmerking stellen wij voorop, dat de Gids bruik baarder zou zijn geweest, indien de schrijver achter elke de be trekkelijke artikelen van de militaire wetboeken of andere verorde ningen had aangehaald. Men zou dan hebben kunnen nagaan, op welke wettelijke bepalingen de van den Gids gebaseerd zijn. In 57 wordt de leer verkondigd, dat het dikwijls goed is, een Gids voor officieren en onderofficieren van het Nedcrlaiidsch-Indische leger bij dé uitoefening der militaire rchtspleging in tijd van vrede door Mr. C. P. K. Winckelgewezen auditeur-militair van dat !eger. Breda, Broese en Comp. 1871.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 255