259 Er is hier geen onderscheid gemaakt tusschen de kinderen van Europeanen en inlandersdaar beiden toch in den aanvang hetzelfde onderwijs in dezelfde taal zouden kunnen ontvangen, en bij de toe passing van dit plan de afscheiding, zoo die al noodig mocht ge oordeeld worden, toch geene bezwaren zoude opleveren. c. Klassificatie en aantal onderwijzers. De verdeeling in klassen is wel eenig bezwaar, daar men de leer lingen niet geheel naar bekwaamheden kan rangschikken, maar bij militairen ook zooveel mogelijk hunne verschillende graden in het oog moet houden. Daarenboven zal men toch, op grond der vreemd soortige bestanddeeleu waaruit de scholieren zijn samengesteld, steeds zeer uiteenloopende kundigheden in ééne klasse moeten vereenigen» want slechts een 4- of 5tal onderwijzers, die eenigszins bruikbaar zijn, bij een korps aan te treilen, zal al genoeg moeite opleveren, om over geene meerdere klassen te denken. Uit een en ander komt men tot de gevolgtrekking, dat eene oordeelkundige klassificatie, zooals die op de meeste plaatsen in beginsel is aangenomen, de beste is, namelijk: a. Europeanen, drie klassen le klassehet grootste gedeelte der onderofficieren en de intellec tueel meest ontwikkelde korporaalswaarbij door den officier, met de leiding belastmet oordeel te werk gegaan moet worden, om al wat stootend kan zijn te vermijden. 2e klassede achterlijke onderofficieren en de korporaalsdie nog niet voldoende op de hoogte zijn om een goed examen voor onderofficier af te leggen. 3e klasse: de overigen. Voor het geval, dat geene onderofficieren in de 2e klasse zijn, kun nen eenige geschikte soldaten in die klasse worden opgenomen. b. Inlanders, twee klassen le klassezij die reeds vrij vlug kunnen lezen en oordeel genoeg hebben om het gelezene te begrijpen. 2e klasse: de overigen. Door deze indeeling zoude men kunnen volstaan met vier onder officieren-onderwijzers. als den officier de zorg voor de le klasse Euro peanen opgedragen werd.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 266