261 bekwamen voor het examen voor onderofficierdit gedeelte is dan ook niet zoo moeielijkaannemende dat het onderwijs in de 3e klasse met goed succes gevolgd isdaarvoor behoeft dus slechts weinig tijd te worden afgezonderd om gewenschte resultaten op te leveren. Wel is er ten rechte voorgeschreven, het ouderwijs toepasselijk te maken op militaire aangelegenheden, doch ik ben overtuigd, dat elk militair onderwijzer, die les geeft aan enkel mi litairen, ook zonder aanmaning onwillekeurig dien regel ruimschoots zal in practijk brengen en eerder aandrang noodig heeft om niet al te veel militair te zijn, maar ook aan het dagelijksch leven een weinig te denken. Bij het aanbrengen van voorbeelden is toch ieder geneigd in eigen omniddelijke omgeving te zoeken, en niet daar buiten. De leesboeken, op de korpsscholen in gebruik, zijn grootendeels over militaire onderwerpen voor militairen geschreven. Van de geschiedenis trekken de groote oorlogen en daarin uitge blonken hebbende veldheeren de meeste aandacht. De eijferkunst wordt bij het onderricht toegepast op de menagerekening. Stijl en taal leert men door het maken van wacht- of patrouillerappporten en opstellen over militaire onderwerpen. Netheid in schrift enz. wordt bevorderd door het opmaken van menagerekeningen, uitruk- kingsstaatjes enz. Hierdoor leert de man te weinig van hetgeen buiten zijn kring voorvalt, en verschijnt hij bij menschen van anderen stand als iemand die vreemd is aan de zamenleving. Wanneer men dus meer het programma der burgerlijke scholen volgt, en de mili taire vakkeu een klein gedeelte schenkt, zoude men de leerlingen bevoordeelen, en beter partij kunnen trekken van de nuttige wenken, door bekwame onderwijzers te boek gesteld. De 1° klasse zoude gevoegelijk wat verder kunnen gaan dan gewoonlijk het geval is, en geschiedenis, aardrijkskunde enz. eenigs- zins worden uitgebreid; de beginselen van boekhouden en handels- rekening zouden hun bet voordeel opleveren, bij mogelijk verlaten van den dienst miet geheel onbruikbaar te zijn voor eene burger betrekking van min of meer administratie ven aard; meer uitge breid onderwijs, dan de wekelijksche theoriën mogelijk maken, in versterkingskunst, velddienst en wapenleer zonde hun nuttig zijn in hunnen stand en tevens hun oordeel scherpen. Vooral meer soor ten van boeken te doen bezigen dan tegenwoordig op de scholen gebruikt worden, is .zeer aan te bevelenhet doen voorlezen v,an dag bladen heb ik meermalen op lagere scholen met succes zien toepassen hiertegen zou wel geen bezwaar bestaan, daar die uit de kantine op

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 268