V A K I A. Eene vingerwijzing. De discipline onder de inlandsche soldaten ter hoofdplaats Palembang liet volgens de dagbladen onlangs zooveel te wenschen over, dat de legerkommaudant .het noodig achtte, zoo spoedig mogelijk een honderdtal europesche militairen derwaarts per oorlogsstoomschip te dirigeeren. Wij achten dit een treurig teeken des tijds. Een onderzoek, waardoor de discipline bij het leger thans minder goed is dan vroe ger zou ons te ver leiden. Maar als hoofdoorzaken komen o. i. in aanmerking de thans bij het hoog militair gerechtshof aangenomen jurisprudentievooral in reclamezakenwaardoor de meerdere in zijn streven, om orde en tucht te handhaven, niet meer voldoende wordt gesteund, en het te veelvuldig verleenen van gratie wat in de laatste jaren meer regel dan uitzondering is geworden aan hen, die wegens insubordinatie ter dood zijn veroordeeld. Een en ander zal echter niet beletten, dat de indische officieren in het te Palembang voorgevallene eene nieuwe aansporing zullen vinden om, hoe moeielijk en soms gevaarlijk zulks hun ook ten gevolge van de thans soms gevolgde verkeerde althans in het waarachtig belang van het leger geheel misplaatste philantropische begrippen moge worden, al het hunne in het werk te stellen, om eene voortreffelijke discipline onder hunne manschappen te herstellen of te handhaven. De aanhoudende overwinningen van het pruisische en de aanhoudende nederlagen van het fransche leger in den laatsten oorlog hebben ons geleerdvan hoeveel belang eene uitstekende krijgstucht voor een leger is. Het geldt ook hier: ais ce que dois, advienne que pourra!

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 271