267 Het plan van aanval der Engelscheu was uitstekend ontworpen doch wijl daartoe nauwkeurige kennis van het terrein en der posi- tiën van de Eranschen een onvermijdelijk vereischte was, kan men wel nagaan, welk belangrijk deel de gedeserteerde intelligente onder officier Pauly daaraan moet gehad hebben. De uitvoering geschiedde met overleg en groote stoutmoedigheid; maar het is zeker, dat, zonder de zorgeloosheid van van der Kaa, de overval mislukt zoude zijn, terwijl het nog zeer twijfelachtig was, of Gillespie, wanneer van der Kaa meer tegenwoordigheid van geest had gehadzijne stoutmoedigheid niet duur bekocht zou heb ben. Evenwel komt Gillespie allen lof toe, vooral wanneer men be denkt, dat hij, niettegenstaande zijn gestel door binnenkoortsen ondermijnd was, den geheelen morgen te voet in de weer was, en, toen zijne krachten hem begaven en hij in de armen van een zijner aids-de-camp in zwijm gevallen was, niettemin later weder te paard steeg en zelf de krachtdadige vervolging tot halfweg Buitenzorg leidde. Inmiddels was Jaussens, zooals reeds gezegd is, te Buitenzorg aan gekomen alwaar zich 's avonds van den 26sten de meeste regeerings- leden bij hem gevoegd h.idden. Tegen den avond verzamelden zich daar ook vele officieren voornamelijk de brigadier de Koek, fungee- rend chef van den staf sedert Alberti gewond was, de kolonels du Eour, van Motman, Starrenburg en Wienrich, terwijl van tijd tot tijd zeer onordelijke halfgewapende, half niet gewapende troepen al daar aankwamen. 's Avonds verscheen mede de generaal Jumel en werd, gelijk men zich kan voorstellen, niet vriendelijk ontvangen. Hoezeer hij met rechtstreeksche beschuldigingen van plichtverzuim overladen werd hoorde hij die aan, zonder iets zakelijks tot zijne verdediging bij te brengen. Het is evenwel onbegrijpelijk, dat Jansseus hem niet op staanden voet ontsloeg en, hoetvel hij het bevel over de aanwezige troepen aan van Motman opdroeg, Jumel later zelfs nog een kom- mando toevertrouwde. Om 9 uur kwam ook een aide-de-camp van Lord Miuto aan met voorslagen tot eene eervolle capitulatie, welke echter door Jaussens van de hand werden gewezen. Hoewel Janssens van tijd tot tijd bericht ontving, dat zich hoe langer hoe meer vluchtende troepen om en nabij Buitenzorg verza melden, zoodat luitenant-kolonel van Vollenhoven reeds weder meer dan 500 man van onderscheidene korpsenen daaronder een groot

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 274