271 De ongelukkige gebeurtenissen van Meester-Cornelis hadden echter in alle departementen van bestuur eene zoodanige ontzenuwing ver oorzaakt, dat de benoodigde werklieden en materialen niet dan met de grootste moeite en slechts ten deele bijeen gebracht konden wor den en eerstgenoemde herhaaldelijk weder wegliepen. Hierdoor kwam van de voorgenomen werken weinig, en kou men, met behulp van soldaten en door het op last van Daendels bij Bodjong opgerichte kampement aftebreken en over te brengen, slechts even in het hoogstnoodige logies voorzien, terwijl men, ter verkrij ging van materialen voor den bouw der vereischte kruithuizen, ver laten inlandsche woningen moest afbreken. Inmiddels hadden de Engelsehen onder kolonel Gibbs den 27 Augustus Buitenzorg, dat door de daar achtergebleven Djajang- secars reeds verlaten wasin bezit genomendoch toen de vervol ging van het fransche leger, zeker uit vrees om afgesneden te worden, gestaakt. Sir Samuel Auchmuty had daarop besloten om Oheribon, de eerste belangrijke plaats waar de door Daendels aangelegde post weg de noordkust bereikt, te doen bezetten, en alzoo de gemeen schap tusschen Batavia met midden- en oost-Java aftesnijden. Ter volvoering van dit plan verliet op den 31sten Augustus een eskader van eenige fregatten, aan boord hebbende hunne mariniers en een batterij Sipajers, de reede van Batavia. Jumel had onder- tusschen te Tjicao eenige troepen om zich verzameld, en was daar mede den 27steQ Augustus over Tjipannas en Tjandjoer naar Bea- bang, (even boven Tjandjoer) dat den 29sten bereikt werd, gemar cheerd. Daar men onderweg veel last gehad had van achterblijvers, die, in geregelde rooverbenden vereenigd, de dorpen welke zij door trokken plunderden en verbranden, en vermits het requireeren van levens- en transportmiddelen ook niet naar weusch ging, besloot Jumel hier een paar dagen te blijven, hopende op deze plaats zijne goedgezinde troepen, die genoodzaakt waren achter te blijven, te vereenigen, en dan de slechtgezinden aftewachten en te ontwapenen. De laatsten, tot eene bende van 500 man vereenigd, deden echter een geregeldeu aanval, en hoewel zij voor de aanvankelijk krachtige houding, die de vereenigde officieren aannamen, terugweken, veree- nigden zij zich spoedig weder tot eene grootere bende, en noodzaak ten zij Jumel, zijnen tocht met den meesten spoed door te zetten. De goede houding der troepen van Jumel had hem echter veel op de marodeurs doen winnenen men bereikte dan ook ongestoord

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 278