den 31stea Augustus Soemedang, alwaar zich een eskadron dragon ders, alsmede eenige europesche en amboinesche soldaten, onder de bevelen van majoor Le Blanc een geldtransport begeleidende, bij hen voegde. Ook voegden zich hier een zestigtal officieren bij de kolonne, welke Jumel met den kolonel Starrenburg en een gedeelte van 's lands kassen naar Cheribon zond, om aldaar, in overleg met den prefect van die plaats, het noodige tot verkrijging van transportmiddelen en tot verdediging van de plaats te beramen. Den 3den September ver liet Jumel, vreezende te Cheribon afgesneden te zullen worden, de kolonne, en gaf, daar hij toch alle gezag over zijne troepen verloren had, het kommando over aan majoor Le Blanc. Den 4den in de nabijheid van Cheribon gekomen, berichtte kolonel Starrenburg hem, dat de vijandelijke vloot Cheribon naderde, en hij dientengevolge met zijn transport die plaats verlaten had. Hoewel de prefect van Cheribon Jumel later nog een bericht zond, dat de vijand op de reede was en reeds een parlementair afge zonden had, reisde Jumel evenwel door, hopende Cheribon nog tijd'g te zullen bereiken. Toen hij echter aldaar in het raadhuis aankwam, bleek hem, dat de luitenant van der Werf, die met 150 man in het fort lag, zich niet alleen zonder slag of stoot had over gegeven maar zelf terstond in engelschen dienst was overgegaan terwijl de prefect bezig was, met den engelschen parlementair over de overgave der plaats te onderhandelen. Terwijl deze onderhandelingen nog voortduurdenomsingelde eene kompagnie Engelschen, die inmiddels ontscheept was, het raadhuis, en nam den generaal, alsmede den majoor Knotzer en den luitenant Eigo, welke hem vergezelden, gevangen. Alzoo viel Cheribon in handen der Engelschen; en wijl Le Blanc hierdoor afgesneden was en ook niet naar Buitenzorg durfde terugkeerengaf ook deze zich, toen hij door eene overmachtige engelsche kolonne aangevallen werd, zonder tegenstand te bieden gevangen. Eene kompagnie van liet le regiment, die onder de bevelen van kapitein Amelung tijdens de belegering van de positie Meester-Cornelis te Tangerang gelegerd was, en die plaats na den val van genoemde positie in de beste orde verlaten had en reeds tot Soemedang doorgedrongen was, liep op het bericht der overgave van Le Blanc meereudeels uiteen, terwijl de kapitein met de hem bijgebleven europesche officieren, onderofficieren en manschappen, 11a vergeefs beproefd te hebben eenen weg naar midden- Java bezuiden Cheribon te vinden, zich eveneens moest overgeven. 272

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 279