273 Het fort van Tagal was gelijktijdig met Cheribon door de Engel- sehen genomen, welke daarna onderhal delingen met de vorsten van Madura aanknoopten. Deze onderhandelingen hadden de bezetting van dit eiland tengevolge, terwijl eenige Hollanders, die het fort te Sumanap trachtten te heroveren, in hun voornemen niet slagende, dientengevolge gevangen genomen werden. Het gevolg hiervan was, dat de madureesche troepen, waarop Janssens voor de verdediging zijner stelling bij Djatti ngalé gere kend had, niet gez nden werden. Verder werd het fort I,odewijk bij Soerabaja zonder den minsten tegenstand genomen. Inmiddels had sir Auchmuty, vernemende dat Janssens zich in de buurt van Soerabaja ophield, besloten hem al daar op te zoekenen w as hij daartoe voornemens zich met eene kolonne hij Sidajoe te ontschepen. Te Cheribon onderschepte hij echter eenen brief van Janssens, waaruit hij vernam, dat deze bij Samarang positie had genomen en voornemens was, zoo noodig, op Soerakarta terug te trekken. Hij veranderde daarop van plan en btsloot eerst in middel -Java door te dringen, alvorens te voldoen aan het verzoek van den admiraal Stopford die eene veilige plaats voor zijne vloot te Soerabaja wilde hebben, en daartoe eene expeditie naar Oost-Java wenschte. Intusscheu had Janssens tijding bekomen, dat de beloofde hulp troepen der javaansche prinsen te Salatiga en te Djamboe aangekomen waren, en droeg hij nu aan von Lützow op, hen daar te gaan in- specteeren, terw ijl vchultzè den brigadier vergezellen en onderwijl de geschiktste plaatsen om bij eenen terugtocht positie te nemen, ver kennen moest. Te Salatiga aangekomen, vonden deze officieren eene verwarde hoop volks van den keizer van Solo, ten getale van 24-a, 2500 man, zoo goed en zoo slecht als mm van javaansche hulptroepen in die dagen kon verwachten, en natuurlijk tegenover een europeschen vijand van weinig waarde. De hoofden gaven echter de hoogdravendste beloften van hunne verknochtheid en hunnen moed, en Lützow verzocht hun dan ook, zich met kleine dagmarschenonder leiding van luitenant-kolonel Bikkes, naar hunne standplaatsen in de stelling van Djatti ngalé te begeven. Des anderen daags, 7 September, vertrok Lützow van Salatiga naar Djamboe, om aldaar de troepen van den sultan van Djokdjo- carta te ontvangen. Onderweg, in het teruggaan van Salatiga naar

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 280