hunner infanterie. Het is wel de moeite waard om op te merken dat de eer van den veldtocht nagenoeg geheel aan de pruisische in fanterie toekomt, en dat, volgens hunne eigene verklaring de artille rie en kavallerie bij de verschillende geveehten eene ondergeschikte rol vervullen, terwijl de Oostenrijkers deze beide wapens bij elke gelegenheid bezigden. De pruisische infanterie kan gezegd worden alleen nagenoeg geheel voldoende geweest te zijn tegenover de drie oostenrijksche wapens, en zulks omdat haar geweer de gelegen heid schonk steeds eene veroverde positie te behouden, in spijt der krachtige pogingen des vijands, om haar te verjagen. «Te Podol, te Trautenaute Skalitz, te Chlurn, evenals bij BiOsdorf, Laufach en Bischoffheim, kregen de Oosterijkers en hunne bondgeuooten eene dure les: dat de stormenderhandsche aanval niet uitvoerbaar is tegen eene positie, die door snelschietende geweren verdedigd wordt. //De studie dezer gevechten en de dagelijksche behandeling van aclïterlaadgeweren hebben mij tot eene gevolgtrekking geleiddie naar mijne meening wel waard is de aandacht van bevoegde perso nen te trekken. Die gevolgtrekking is, dat de tactische waarde van de blanke en de vuurwapenen langzamerhand is omgekeerddie van de blanke wapenen is van lieverlede, in reden met de toene mende kracht van het geweervuur afgenomen, en die wapenen zijn thans, volkomen en onherroepelijk, door het overmachtig vuur van den verdediger overtroffen. //Met andere woorden, de directe aanval heeft zijn tijd gehad; zij kan niet meer slagen tegen troepen die eene stelling hebben in genomen al is hij ook voorbereid door een vuurgevecht. De wer- king van dit vuurgevecht alleen moet de beslissing aanbrengen aanvalskolonnes af te zenden kan nergens anders meer toe dienen, dan om den verdediger nieuwe kansen voor een gelukkigen uitslag te openen. //Eene zoo volstrekte uitspraak dient door eenige argumenten ge steund te worden. //Nemen wij het geval van een gevecht van den eenvoudigsten vormtusschen twee korpsen van dezelfde sterkteevenwijdig aan elkander opgesteld. De geschiedenis leert onsdat de aanvallende partij in den regel zonder zeer zware verliezen heeft overwonnen. Deze tactiek is in den laatsten tijd door de Iranschen veelvuldig toegepast, en werd in de Krim en in Italië dikwijls door een zeer gunstigen uitslag bekroond. Die uitslag is, mijns inziens, toe te

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 28