284 dus de armen het kleinst aantal malen behoeven opgelicht te worden, en neemt men voor elk dier seinen een letter van het alfabet, dan kan men elkaar elk woord mededeelen. Stelt het oplichten van den rechterarm een streepje, dat der beide armen een punt voor, dan deelt men op die wijze elkaar, na eenige oefeningen, vrij snel alle woorden volgens Morses alfabet mede. Nu kan men in plaats van de armen een ander voorwerp nemen, bijv. een wapen, 's nachts een en twee toortsen, lantaarns, schij ven enz. Het komt er slechts op aan, om twee duidelijk van elkaar te onderscheiden seinen te vinden, en die, op 26 verschillende wijzen, zoo eenvoudig mogelijk te combineeren. Deze eenvoudige seinwijze zal overal gebruikt moeten worden, waar de electrische telegrafie niet gebruikt lean worden of overbodig is. Alleen moet men zorgen goede seiners te hebben, die elkaar goed begrijpen; daarom zijn soms op eiken post twee seiners te verkiezen, waarvan de een de seinen geeft, die de andere noemt, of de een de seinen opteekent, die de ander waarneemt, schoon bij eenige geoefendheid één seiner voldoende is. Teenen bollen, kartonnen schijven, meetkunstige figuren kunnen 's daags, verschillende kleuren van licht 's nachts, naar verkiezing gebruikt worden. Bij het aannemen van een permanenten seintelegraaf, bijv. in een belegerde stad, zal men een toestel op de wijze van Chappes tele graaf inrichten. Men moet dan alleen van beide zijden weten: 1. de letter of cijfer, welke men aan het sein geeft; 2. de wijze van groepeering dier seinen tot woordenof tot ge tallen van twee cijfers, wier oplossing men in een tafel met twee ingangen kan vinden; 3. of de groepeering tot getallen van drie cijfers, die de bladzijde, kolom en regel aangeven, van eene voorloopig aangenomen diction- naire, of 4. de groepeering tot getallendie een woord of gewone zinsnede aangeven, die in een seinboek, waarin alle gebruikelijke woorden en korte zinsneden afzonderlijke nommers hebben, gevonden worden. Deze laatste wijze wordt bij de marine gevolgdeen stel vlaggen geeft de verschillende nummers aan, waardoor men getallen van vijf of meer cijfers kan vormen, een wimpel boven de vlaggen wijst het gedeelte van het seinboek aan waaronder men het nummer moet zoekenen bij woorden van minder algemeen gebruik hangt men

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 291