285 ouder den telegraafwimpel de lettervlaggenwaardoor men het woord spellen kan. Op die wijze beklecdeu plaatsen van vertrek, van bestemming, scheepsnamen, lengte en breedte, afzonderlijke gedeelten in het seinboek, waardoor de getallen niet te groot worden; een ieder, die de zeereis van Holland naar Indië gemaakt heeft, zal dan ook wel getuige geweest zijn, hoe vlug en gemakkelijk men ook opeen koopvaardijschip, door middel van een seinboek, een volledig gesprek voeren kan. Het stel seinvlaggen bestaat ook wel uit een vlageen boleen lantaarn en een ballon. 's Nachts gebruikt men lantaarns, van verschillende kleuren van glas voorzien. Deze seinen zijn op onderscheiden afstanden zichtbaar. De be wegingen van een man zijn op 6- a 700 el, die met een schijf of vlag veel verder zichtbaar. Lantaarns kunnen tot op 1000 el seinen geven; wanneer zij van reflectors voorzien zijn, tot op 2-a 3000. Natuurlijk is die afstand zeer afhankelijk van het weder en het heldere van den achtergrond. Het zal du~ zeer wenschelijk zijn, vooral de onderofficierenbij de militaire telegrafie geëmployeerdook in het seinen te oefenen. IX. Wij zullën nu eene korte beschrijving geven van de proeven in 1868 met militaire telegrafen in het kamp van Chalons genomen. Na den sleeswijkschen oorlog maakte de fransche civiele telegrafie- administratie eene studie van de organisatie der pruisische veldtele- grafen en zij liet op de hierboven beschrevene wijze voertuigen ver vaardigen, met welke, met behulp van eenige militaire ateliers, proeven te Yernon genomen werden. De vrije beschikking over alle militaire hulpmiddelendie men in oorlogstijd aan de telegrafie konde gevenkon niet aan de civiele administratie verleend wordendaarom werd later aan een hoofdofficier van den staf, bijgestaan door vier stafkapiteins opge dragen, om in overleg met de inspecteurs der telegrafie proeven te Versailles te nemen. De officieren, niet genoeg op de hoogte der telegrafielieten zich natuurlijk in die zaken veel door de inspecteurs leiden, en bemoeiden zich meer met het militaire gedeelte, zooals transport, indeeling van den

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 292