286 troep enz. Er werden in allen haastdaar de politieke toestand eenen oorlog zeer mogelijk maakte, voertuigen en kabels met verschillende wijzigingen aangemaakt. Deze nu, naar de uitkomsten der proeven dier inspecteurs en stafofficieren vervaardigd, zijn in 1868, in het kamp van Chalonsop grooten schaal beproefd. De veelzijdige kennis en de gewoonte, om orders over te brengen, deden de stafofficieren voor den dienst dier telegrafie verkiezen. Den troep wilde men eerst uit de genie nemenmaar de uitgebreide werk zaamheden van dat korps maakten dit lastig, en er werd voorloopig een troep voor de proeven uit de verschillende korpsen van het leger genomen. De telegrafiebrigadein 4 secties verdeeld, bestond uit 4 kapi teins en 4 luitenants van den staf, één gardeofficier en 150 sol daten, werklieden en geleiders. Dertig paarden of muilezels waren voor het transport van het materieel bestemd. Deze troep moestom zekere zelfstandigheid te verkrijgenzelf voor wachten en administratief beheer zorgdragen. Verschillende ateliers werden opgericht, om het materieel te her stellen en nieuw aan te maken. De officieren gaven de eerste instructie aan den troep, door alle bewegingen zelf uit te voerenen ze daardoor te doen kennen en begrijpen aan de ondergeschikten. In het begin was die instructie zeer moeielijk; de troep zag vol strekt niet het nut en het doel van die geheel nieuwe werktuigen in; maar naderhand begon de belangstelling opgewekt te worden en het manoeuvreeren met het telegraafmaterieel te boeien. Verschil lende kleine en belachelijke bezwaren, die zich in het begin voordeden en toen bezwaren opleverdenwerden overwonnenzooals het krijgen van schokken zonder dat men met elkaar handgemeen was; het op hol gaan der ezels, die voor hun vreemdsoortigen last bang waren, enz. enz. Maar nadat al die eerste bezwaren overwonnen warenwerd men weldra ruimschoots voor de moeitegenomen voor dien ingewikkelden wetenschappelijken diensttak, beloond. Eerst kenden slechts de stafofficieren de behandeling van Morses toestel, zoodat civiele geemployeerden en een werktuigkundige hunne hulp verleenden, en daarbij gewichtige diensten bewezen. Nu werd er een cursus van onderofficierenkorporaals en zelfs eenige soldaten

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 293