287 opgericht, aan wie men de theoretische beginselen der telegrafie en de behandeling der instrumenten leerde, terwijl de instrumentmaker ook eenige leerlingen vormde. Het kamp van Chalons is een groote vierkante vlakte, ongeveer 16 vierk. fransche mijlen groot en in het midden van Champagne gelegen. Het een weinig golvend terrein is onbebouwd, door groote beken begrensd, en met kleine boschjes bezaaid. De tenten besloegen een ruimte van 7 mijl langs de oevers der rivier Chenenachter deze ligt het dorp Mourmelon. De telegraaf-brigade was gekampeerd in den uitersten linkerhoek, aan de bronnen der Chenen. Daar dit terrein te vlak en te gelijk was, hadden de meeste proeven buiten het kamp plaats. Het kampement was in gemeenschap gebracht met het civiele telegraafbureau van Grand-Mourmelondoor middel van een opge hangen lijn van bijna 5 mijl lengte. Een ingegraven kabel, 5 mijl lang, verbond het kampement gedu rende 3 maanden met het groote hoofdkwartier. De vliegende posten voldeden bij het leggen van kleine lijnen uitstekend. Toen de Keizer het kamp zou bezoeken, werd een post in een bocht van de weg geplaatsteven vóór den ingang van het kampen in verbinding gebracht met een post die bij de batterijen was ge plaatst. Deze waren op grooten afstand van den ingang geposteerd, zoodat zij onmogelijk konden gezien wordenen hadden den last het eeresalvo te geven. Juist op het oogenblik, dat de Keizer de grens van het kampement overschreed, werd het salvo gelost. In den laatsten tijd van het kampeeren volgde de telegrafiebri- gade den troep bij alle manoeuvres, nam een centraalpunt in, en zond secties naar elke infanteriedivisiezoodat de correspondentie zeer gemakkelijk wasmaar door de geringe afstanden werden de bevelen door ordonnancen overgebracht, weinig in snelheid overtroffen. Een andermaal volgde eene sectie met hare reserve eene kavallerie- verkenning tot de grenzen van het kamp van Attila, dus tot op een afstand van 8 mijl. Zij gaf voortdurend uiterst vlug de be richten aan den generaal en chef, en kwam terug, te gelijk met de kavallerie, met welke zij gelijktijdig was uitgerukt. Verder heeft men een 8 a 9 mijl langen kabel met verscheidene bochten van af het bivouac tot aan het dorp Grand-Saint-Hilaire gelegd, dwars door bosschententen en landwegen. Men begon 's morgens;

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 294